Tebrizli Ahmedî - Esrâr-Nâme metin - açıklamalı dizin
Tebrizli Ahmedî - Esrâr-Nâme text - annotated index
- Tez No: 229369
- Danışmanlar: PROF. DR. NESRİN ALTUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Edebiyatı Bölümü
- Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 632
Özet
Bu çalışmada, Türk edebiyatına ?Esrâr-nâme? ve Yûsuf u Zelîhâ? adlarında iki eseriyle hizmet etmiş ve Tebrizli Ahmedî olarak tanınan şairin 1865 beyitten oluşan, Eski Anadolu Türkçesi dönemine ait Esrâr-nâme adlı mesnevisinin, daha önce Prof. Dr. Gönül Ayan tarafından - beş nüshanın karşılaştırması şeklinde - hazırlanmış çalışması ile Sermet Çifter Araştırma Kütüphanesi'nde tespit ettiğimiz nüshasının karşılaştırması yapılmış ve açıklamalı dizini hazırlanmıştır. Çalışmamızda, ayrıca, yurt içinde ve dışında pek çok nüshası olan Esrâr-nâme'nin , ?yirminci nüsha? olarak adlandırdığımız nüshasında görülen dil ve imlâ özelliklerinin tespitine çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the study previously prepared by Prof. Dr. Gönül Ayan - comparison of five different manuscripts - and the manuscript we found in Sermet Çifter Research Library were compared and an annotated index was prepared for the mesnevi ?Esrâr-nâme?, which belongs to the period of Ancient Anatolian Turkish and consists of 1865 couplets, by the poet known as Tebrizli Ahmedî, who served Turkish Literature with his two works called ?Esrâr-nâme? and ?Yûsuf u Zelîhâ?. In the study, language and punctuation features of the manuscript which we call ?the twentieth manuscript? of Esrâr-nâme, which has several manuscripts at home and abroad, were also tried to be determined.