Tebrizli Ahmedî'nin Esrârnâme isimli eseri (Transkripsiyonlu metin çeviri-inceleme)
The work titled Esrârname of Ahmedi of Tebriz (Transcripted text translation–review)
- Tez No: 743971
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE FARSAKOĞLU EROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Tarih, Religion, History
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 313
Özet
Bu çalışmada, Tebrizli Ahmedî tarafından Feriduddin Attâr'ın Esrârnâme isimli Farsça eserinden Türkçe'ye tercüme edildiği bilinen aynı isimli eserin farklı bir nüshası Osmanlı Türkçesinden latin alfabesine aktarılmış ve muhtevasıyla ilgili inceleme yapılmıştır. Yurt içinde ve yurt dışında pek çok nüshası bulunan eserin, üzerinde çalıştığımız nüshası Çorum Hasan Paşa İl Halk Kütüphanesi'nde 19 Hk 785 numaralı“Kısas-ı Mecânîn”ismiyle kayıtlı olan yazma eserdir. Eserin transkripsiyonlu çevirisi çalışmanın sonuna eklenmiş, metnin muhtevasında yer alan tasavvufî unsurlar, mutasavvıf şahsiyetler ve şathiye türüne ait bir kısım örnekler üzerinde durulmuştur
Özet (Çeviri)
In this study, a different copy of the work with the same name, which is known to have been translated into Turkish from Fariduddin Attâr's Persian work Asrār-Nāma by Tabrizian Ahmadi, was transferred from Ottoman Turkish to the Latin alphabet, its content was examined. The work, which has many copies in the country and abroad, the copy that we are working on is a manuscript registered with the name“Qisas-ı Majânîn”with the number 19 Hk 785 in Corum Hasan Pasha Provincial Public Library. The transcriptioned translation of the work has been added to the end of the study, and some examples of mystical elements, sufi personalities and shathiye type in the content of the text are emphasized.