Missed abortus ve istemli evokuasyon olgularının endometriumlarında proanjiyogenez molekül dağılımlarının karşılaştırılması
Comparıng of the dıstrıbutıon of molecular proangıogenıc factors ın endometrıum of mıssed abortıon and voluntary fırst trımester termınatıon cases
  1. Tez No: 297331
  2. Yazar: MURAT AFŞIN TURHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN TAYFUN ÖZÇAKIR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Amaç: Missed abortus ve istemli gebelik terminasyonu yapılan olguların desidualarında anjiyogenezde rol alan faktörlerin dağılımlarını karşılaştırarak, missed abortus etyolojisinde anjiyogenezin rolünü araştırmak amaçlandı.Gereç ve Yöntem: Çalışmaya Celal Bayar Üniversitesi Kadın Hastalıkları ve Doğum bölümüne başvuran, gebeliğin boşaltılması kararı verilmiş missed abortus tanılı 19 hasta ve 10 hafta altı gebelik terminasyonu istemi ile başvuran 15 hasta alınmıştır. Her iki hasta grubundan endometrial ve plasental doku örnekleri maske anestezi altında yapılan dilatasyon küretaj (D&C) işlemi ile toplandı. Materyaller iki gruba ayrılarak incelendi. Bloklanan bütün örneklere, Nitrik oksit sentaz izoformları (eNOS ve iNOS), Hipoksi ile indüklenen faktör-1?, Vasküler Endoteliyal Büyüme Faktörü (VEGF), VEGF reseptörleri [VEGF-R1 (flt-1), VEGF-R2 (flk-1)] ve Trombospondin-1 immünohistokimyasal boyamaları uygulandı. Boyanan hücre sayısı H-Score tekniği ile hesaplandı.Bulgular: Missed abortus grubundaki 19 olgunun ortalama yaşı 28.7 (18- 41) iken istemli evokuasyon grubundaki 15 olgunun ortalama yaşı 27.5 (21-37)' dir. Çalışmaya kabul edilen 34 olgudan 17 kadın nullipardır. Missed abortus grubunda 11 olgu, istemli evokuasyon grubunda 6 olgu nullipardır. Obstetrik özgeçmiş bakımından her iki grup arasında anlamlı fark yoktur. Histokimyasal incelemede missed abortus grubunda daha düşük damar oluşumu ve trofoblast yapılanması izlendi. İmmunhistokimyasal incelemelerde missed abortus grubunda desidual vasküler hücrelerde VEGF, eNOS ve Flt-1 immunoreaktivitesi düşük saptanırken Flk-1 immunoreaktivitesi yüksek bulundu.
Özet (Çeviri)
Aim: In this study, we have compared distribution of factors that involved in angiogenesis in desiduas of missed abortion and voluntary termination cases to investigate the role of angiogenesis in the etiology of missed abortion.Materials and Methods: Desidual materials were collected from patients that are diagnosed missed abortion (n=19) and legal voluntary termination cases (n=15) under 10 gestastational week. Tissue samples were collected from each group by dilatation curettage (D&C) under mask anesthesia. Materials were devided into two groups for examination. For all samples, Nitric Oxide synthase isoforms (eNOS ve iNOS), Hypoxia inducible factor-1 alpha, Vascular endothelial growth Factor (VEGF), VEGF receptors [VEGF-R1 (flt-1), VEGF-R2 (flk-1)] and Thrombospondin-1 immunohistochemical staining were performed. The number of stained cells was calculated using H-Score technique.Results: Missed abortion group (n=19) mean age was 28.7 (18- 41) and control group (n=15) mean age was 27.5 (21-37). 17 of 34 patiens admitted to the study were nullipar. 11 patiens were nullipar in missed abortion group and 7 in control group. There is no significant difference between the two groups in terms of obstetric history. In histochemical examination, at missed abortion group a lower vessel formation and structuring of trophoblast viewed. In imunohistochemical examination at missed abortion group, VEGF, eNOS, and FLT-1 immunoreactivity were detected lowerin decidual vascular cells. Flk-1 immunoreactivity were detected higher.