Hofbauer hücrelerinin plasental vaskülatüre etkisi
The role of hofbauer cells on vıllous vasculature ın early fetal losses
- Tez No: 297493
- Danışmanlar: PROF. DR. ERDENER ÖZER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Patoloji, Pathology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Patoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Spontan düşükler sonucu ortaya çıkan erken fetal kayıplar, gebeliğin en sık karşılaşılan komplikasyonudur. Spontan düşüklerin nedenleri arasında; anomalili zigot gelişimi, maternal sorunlar, kromozomal anomaliler, immünolojik hastalıklar ve sorunlu plasental damarlanma sayılabilir. Hofbauer hücreleri (HH) plasental makrofaj olarak da isimlendirilir ve birçok plasental olayda rolleri vardır. Bu retrospektif çalışmanın amacı, erken fetal kayıplarda HH'lerinin rolünü araştırmaktır.Missed abortus (MA, n=15), blighted ovum (BO, n=15) gruplarına ait gebelik materyalleri ile kontrol grubu olarak seçilen istenmeyen gebelik materyallerine (n=15) ait arşiv bloklarından elde edilen kesitler, HH'ini ve endotel hücrelerini göstermek için sırasıyla CD68 ve CD31 antikorları ile immünohistokimyasal olarak boyandı. Işık mikroskopik düzeyde HH sayımı yapıldı. Vaskülogenezi ölçmek için iki yöntem kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Early fetal loss due to spontaneos abortions is the most common complication of pregnancy. Possible causes include congenital anomalies of the zygote, maternal problems, chromosomal abnormalities, immunological disorders and defective vasculogenesis. Hofbauer cells (HH) are the placental macrophages playing roles on many important placental events. The aim of this retrospective study is investigate the role of HH in early fetal losses .The slides obtained from archieval blocks of missed abortion (MA, n = 15) and blighted ovum (BO, n =15) cases and unwanted pregnancies materials (control group, n = 15) were stained by immunuhistochemical metods using CD68 and CD31 antibody to label HH and endotelial cells, respectively. Hofbauer cells were counted under light microscope.