Erken gebelik kayıplarının etyolojisinde embriyonal ve maternal dokularda vascular endothelıal growth factor ve reseptörlerinin rolü
- Tez No: 539701
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET NURİ DANIŞMAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Zekai Tahir Burak Kadın Sağlığı Eğitimi ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Amaç: Bu çalışmada erken gebelik kayıplarının etiyolojisinde maternal ve embriyonik dokulardaki vasküler endotel büyüme faktörünün (VEGF) rolü ve reseptörleri (VEGFR1, VEGFR2) araştırıldı. Yöntemler: VEGF ve reseptörlerinin ekspresyonunu analiz etmek için immünhistokimya tekniği ile spontan incomplet abortusu olan 20, missed abortus 20, blighted ovum 20 ve isteğe bağlı küretajdan 20 olmak üzere toplam 80 kadının plasental ve decidual dokularında araştırma yapıldı.
Özet (Çeviri)
Abstract Objective: This study aimed to investigate the role of vascular endothelial growth factor (VEGF) and its receptors (VEGFR1, VEGFR2) in maternal and embryonic tissues in the etiology of early pregnancy loss. Methods: Immunohistochemistry was used to analyze the expression of VEGF and its receptors in placental and decidual tissues of 80 women with spontaneous incomplete abortion (n=20), missed abortion (n=20), blighted ovum (n=20) and from early terminated pregnancies (n=20).