Küreselleşme sürecinde yabancı sermaye yatırımları:1980 sonrası Türkiye ekonomisine etkisi
Foreing capital investments in the process of globalition: The effects on the economy of Turkey
  1. Tez No: 229371
  2. Yazar: ESİN EROĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. İSMAİL ŞİRİNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Bölümü
  12. Bilim Dalı: İktisat Politikası Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Teknolojik gelişmelerle birlikte hız kazanan küreselleşme, 20.yy'nin sonlarında itibaren değişimi simgeler olmuştur. Dünyayı yeniden yapılandıran bu değişim ekonomik, sosyal, politik ve kültürel anlamda kendini hissettirmiştir. Ancak en çok üzerinde tartışılan boyutu ise ekonomi alanında yarattığı değişim olmuştur. Ekonominin küreselleşmesi, uluslararası ticarette ve finansal piyasalarda, doğrudan yabancı sermaye yatırımları ve sıcak para hareketleri aracılığıyla değişimin başrolünü üstlenmiştir.Ekonominin küreselleşmesi, kalkınma sürecini tamamlayamamış, gelişmekte olan ülkeler için ek finansman imkanı sunmuştur. Bu sebeple, 1980'li yıllarda çoğu gelişmekte olan ülke ekonomilerini liberal politikalarla yönlendirmeye başlamışlardır. Ancak dünyada yaşanan kriz deneyimleri içerisinde, yabancı sermaye kaynaklı kriz sayısında beliren artış, bu olgunun avantaj ve dezavantaj anlamında değerlendirilmesi gereğini doğurmuştur.Gelişmekte olana ülkeler kategorisinde yer alan Türkiye, 1980 sonrası ekonomisinde yapısal ve köklü değişimlere giderekle liberal politikalar benimsemiştir. Bu bağlamda ithal ikame büyüme modelini terk etmiş, dışa açık büyüme modelini benimsemiştir. İlk etapta yabancı sermaye çekme konusunda başarılı olunamamış ancak dünya ekonomisindeki gelişmelere paralel yeni düzenlemeler ile yabancı sermaye girişinde ciddi artışlar yaşamıştır. Bu artış beraberinde makroekonomik dengelerde bozulmalara neden olmuş ve özellikle spekülatif sermaye girişinde yaşanan artışa bağlı olarak 1994, Kasım 2000 ve Şubat 2001 krizleri yaşanmıştır.
Özet (Çeviri)
Gaining momentum with the technological improvements, globalization has been representing change from the end of 20th century. This change which rebuilt the world took place in economical, political and cultural fields. Yet, most of the debates has been about its effects on the economical changes. Globalization of the economy in international trade and financial markets leads the change via foreign direct investments and hot money.Globalization of the economy gives additional financial opportunities for the developing countries . For this reason, in 1980's most of the developing countiries started to direct their economies towards liberal policies. But, the increase of the crisis sourced by foreign investments of the experienced crisis throughout the world , revealed the need of evaluating the advantages and disadvantages of this phenomenon .Turkey, one of the developing countries, let the foreign investment flow by applying liberal policies after the decree known as 24 January 1980 decisions. At the beginning, Turkey failed to attract the foreign investments but with the new regulations collateral to the developments of the worlds economy there has been a crucial escalation of foreign investments. However this escalation caused macroeconomic imbalances and 1994, December 2000 and February 2001 crisis caused by the increase in speculative investment flow