Yabancı sermayeli bankalarda konsolidasyon sürecinin analizi ve Türkiye uygulamaları
Analysis of consolidation process in foreing banks and Turkey applications
  1. Tez No: 562556
  2. Yazar: HÜLYA KOCABAŞLI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYLİN ERDOĞDU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Küreselleşme çok boyutlu bir kavram olmakla birlikte, ekonomik boyutu ile ön plana çıkan bir olgudur. Bilgi ve iletişim teknolojilerinde yaşanan gelişmelerin etkisiyle, küreselleşmenin en hızlı yaşandığı sektörlerin başında finans sektörü gelmektedir. Sınır ötesi finansal bütünleşme süreci olarak tanımlanan finansal küreselleşme, küreselleşmenin en önemli parçalarındandır. Türkiye'de 24 Ocak 1980 Kararları ile dışa açılma ve serbestleşme sürecine dahil olmuştur. Finansal küreselleşme sürecine girilmesi ile yabancı sermaye yatırımları önündeki engeller kalkmış ve yabancı sermaye yatırımlarında önemli artışlar yaşanmıştır. Doğrudan sermaye yatırımlarının yoğunlaştığı alanların başında bankacılık sektörü gelmiştir. Bankacılık sektörüne yapılan yabancı sermaye yatırımları konsolidasyonların artış göstermesine neden olmuştur. Konsolidasyonlarda yaşanan yoğunlaşma ile yabancı sermayeli bankaların sektördeki payları da artmıştır. Bu çalışmada, Türk bankacılık sektöründe yaşanan konsolidasyonların bankalarda ve ülke ekonomisinde yarattığı etkilerin yorumlanarak sektöre yönelik önerilerin yapılması amaçlanmıştır. Bu doğrultuda finansal küreselleşme süreci ve yabancı sermayeli bankaların bu sürece etkileri incelenmiştir. Türk bankacılık sektöründe önemli bir paya sahip olan yabancı sermayeli bankalar arasından, konsolidasyona tabi olan Garanti BBVA ve QNB Finansbank seçilmiştir. Bankaların, mali tabloları incelenerek, likidite, kârlılık, aktif kalitesi, sermaye yeterliliği oranlarının analizi yapılmıştır. Konsolidasyon öncesi ve sonrası finansal durumları incelenerek yorumlanmıştır. Ayrıca yaşanan konsolidasyon sürecinin bankaların hisse senedi fiyatlarına olan etkileri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Globalization is a multi-dimensional concept and stands out with its economic dimension. With the effect of developments in information and communication technologies, the financial sector is one of the fastest sectors in which globalization is experienced. Financial globalization, which is defined as a cross-border financial integration process, is an important notion. In January 24 1980 international expansion decisions relevant started with the liberalization process in Turkey. With the introduction of financial globalization, the barriers to foreign capital investments have been removed and foreign capital investments have increased. The banking sector was one of the main areas where capital investments were concentrated. Foreign capital investments in the banking sector led to an increase in consolidations. As a reason of the concentration in the consolidations, the share of foreign banks in the sector increased. In this study, it is aimed to make recommendations for the sector by interpreting the effects of the consolidations in the Turkish banking sector on the banks and the national economy. In this respect, the process of financial globalization and the effects of foreign banks have been examined. Garanti BBVA and QNB Finansbank were selected among the foreign capital banks that have a significant share in the Turkish banking sector. The financial statements of the banks were researched and liquidity, profitability, asset quality and capital adequacy ratios were analyzed. Before and after consolidation, their financial position has been reviewed and interpreted. In addition, the effects of the consolidation process on the stock prices of banks were examined.