Sermaye hareketlerinin Türkiye'de gelir dağılımına etkisi
The effect of capital flows on income distribution in Turkey
- Tez No: 441456
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEKİ ERDUT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Economics, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 359
Özet
Dünya, küreselleşme süreci olarak tanımlanan 1980 sonrası dönemde birbiriyle bağlantılı iki farklı gelişmeye tanıklık etmiştir. Bunlardan ilki, 1980 sonrası başlayan ve 1990 sonrası hız kazanan sermaye ve finans hesabının serbestleştirilmesine ilişkin uygulamalardır. İkincisi ise, sermaye hareketlerinin hem hacminde hem de dolaşım hızında olağanüstü bir artış görülen bu süreçte, pek çok ülkede gelir dağılımı bakımından olumsuz sonuçlar ortaya çıkmasıdır. Özellikle azgelişmiş ülkelerin dışa açılmalarının bir zorunluluk olduğunu, ancak bu sayede elde edilen yabancı kaynaklarla ekonomik kalkınmanın gerçekleştirilebileceğini savunan yeni liberal politikalar, bu ülkeleri ağır bir borç yüküne sürüklemesinin yanında alt gelir grupları açısından oldukça güç çalışma ve yaşam koşullarının dayatılmasına kaynaklık etmiştir. 1980 sonrasında, liberal politikaların yaşama geçirildiği Türkiye'de de benzer örüntüler ortaya çıkmıştır. Ticari ve mali serbestleştirmeye yönelik uygulamalar, dış ticaret hacmiyle sermaye hareketlerini önemli oranda arttırmıştır. Gerçek üretimden giderek kopularak mali sektör öne çıkmış; ancak yabancı yatırımcıların spekülatif nitelikli yatırımları ekonominin kırılganlığını arttırmıştır. Dış borç yükünün de önemli ölçüde arttığı bu dönemde, ekonomik krizler baş göstermiş; ücretlilerin katma değerdeki payları düşmüş; gelir dağılımı ücretliler aleyhine bozulmuştur. Tüm bunlar ışığında, çalışma kapsamında sermaye hareketleri ve gelir dağılımı kavramları incelenmiş; sermayeye hareketlilik kazandıran unsurlar sermaye gereksinimi duyan ülkeden kaynaklanan çekici ve sermaye fazlası olan ülkeden kaynaklı itici etkenler bağlamında açıklanmış ve sermayenin farklı biçimleri ayrımında kuram, tür ve eğilimlere yer verilmiştir. Son olarak, Türkiye'nin küreselleşme sürecindeki dönüşümü göz önüne alınarak, 1980 sonrası dönem üç alt döneme ayrılmış ve sermaye hareketleri ile gelir dağılımına ilişkin örüntüler çözümlenerek, sonuca ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The world witnessed two different progresses related to each other after 1980 which was defined as globalisation process. The first one of these is the practices in relation to the liberalization of capital and financial accounts which started after 1980 and gained speed after 1990. The second one is that, negative results have showed up in respect to income distribution in many countries during the process in which an extraordinary increase has been seen both in the volume and velocity of capital flows. Neo-liberal policies defending less developed countries must open to foreign investors and thus an economic development can be realised with the acquired foreign resources has caused these countries face with a heavy burden of debt and heavy working and living conditions for low income groups. Similiar patterns showed up in Turkey which liberal policies were implemented after 1980. Practices which aimed at commercial and financial liberalization increased capital flows considerably with trading volume. The production shifted to financial sector; but the speculative financial flows gave rise to economic fragility. In this period which debt burden has increased, economic crises have arised; labours' share of added value has decreased; and distribution has worsened to the detriment of labour. In the light of all these, concepts of capital flows and income distribution have been studied; the factors that facilate movement for capital have been explained within the context of pull factors arising from the country that needs capital and the push factors arising from the country that has capital surplus; and in the distinction of different types of capital flows has been given place to the theories, types and tendencies. Consequently, in view of transformation of Turkey in the globalization process, the period after 1980 has three sub-periods; in three sub-periods, the patterns about capital flows and income distribution have been analysed and have come to a conclusion.