5271 sayılı Ceza Muhakemeleri Kanununda koruma tedbiri olarak tutuklama
Arrestment as protection measure in the 5271 numbered Code of Criminal Procedure
- Tez No: 229376
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İSA DÖNER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 194
Özet
Ceza Muhakemesinde tutuklama, koruma tedbirlerinin önemlisi ve en ağırıdır. Çünkü ?tutuklama? ile bireyin en önemli hakkı olan ?kişi özgürlüğü? sınırlanmaktadır. Bu önemi nedeniyle iç hukukta olduğu gibi, birçok uluslararası belgelerde ve mahkeme kararlarında tutuklama kurumuna yer verilmiştir.Tutuklama kurumuna karşı birçok eleştiri mevcut olmasına rağmen, uygulamada sıkça başvurulan bir tedbirdir. Ceza muhakemesinde, adil yargılanmanın yürütülmesi ve verilen cezanın infaz edilebilmesi için tutuklama aslında bir ihtiyaçtır. Bu nedenle, tutuklama tedbirine birçok eleştiri yöneltilmesine rağmen, tutuklama ceza muhakemesinde vazgeçilmez tedbirlerdendir. Henüz suçluluğu mahkeme kararı ile sabit olmayıp, uluslararası hukuk ilkesi olan suçsuzluk karinesinden yararlanan şüpheli veya sanığın, kesinleşmiş mahkeme kararı olmadan özgürlüğünün sınırlanması ile tutuklama kurumuna başvurulmasındaki amaç arasındaki oranın çok iyi tespit edilmesi gerekir. Tutuklamanın, şüpheli veya sanığın üzerinde büyük maddi ve manevi etkileri vardır. Bu nedenle, tutuklama bir ön ceza gibi değil ceza yargılaması için zorunlu olduğu takdirde başvurulması gereken tedbirdir. Tutuklamayı tez konusu seçmemin amacı; tutuklamanın koruma tedbirleri arasındaki bu önemi nedeniyle, tutuklamanın şartlarının tespit edilip uygulamada, uluslararası sözleşmeler ve mahkemelerde tutuklamanın nasıl uygulandığını araştırmaktır.Bu amaçla;Çalışmamızın birinci bölümünde; üst başlık olarak koruma tedbirlerinin özellikleri ve tutuklamanın tarihçesi incelenmiş, ikinci bölümde; tutuklamanın ön şartları, maddi ve şekli şartları, 1412 sayılı CMUK ve 1412 sayılı CMUK'un, 3842 sayılı Kanunla tutuklama ile ilgili değiştirilen hükümleri, 01 Haziran 2005 tarihinde yürürlüğe giren 5271 sayılı CMK ile karşılaştırmalı olarak incelenmiş, yeri geldikçe Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kararlarına da yer verilerek, tutuklama kararına karşı itiraz ve tutuklamanın kontrolü konusu incelenmiş, üçüncü bölümde ise; kısaca tutuklamada kalınan sürenin mahkûmiyetten mahsubu ve haksız tutuklama tazminatına yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In the first section of our study we examined what the meaning of the concept ?protection measure? which has the characteristics of an upper flange and includes arrestment and what the common traists regarding arrestment.In thesecond section, we examined targible and formal requirements of the arresment modified form of 1412 numbered Code of Criminal Procedure with 3842 numbered lav with 5271 numbered code of Criminal Procedure comparingly.When appropriate we mentioned European Convention on Human Rights and Judgements o European Court Of Human Rights.In the second part, new criminal procedure was attempted to be explained by rreason of its realiton with judicial control measure in this organ.We examined the authority which will issue an arrest warrant and the procedures which will be followed while rendering this judgement,the duration in bringing arrested person to jusstice and the controlling this duration ond the time which passsed in arrest.In the third section we gave some information on the subject of deduction from sentence of the time in arrest and paying compensation to illegal arrestment