Bölgesel gelişme politikalarının başarısında kalkınma ajanslarının rolü
The role of development agencies on success of regional development policies
  1. Tez No: 229391
  2. Yazar: EBRU YAZKAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. RAMAZAN ŞENGÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü
  12. Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu çalışmanın amacı, yönetişim anlayışının bir aracı olarak ortaya çıkan Bölgesel Kalkınma Ajansları hakkında bilgi vermek, amaçlarını ve hedeflerini belirterek onlara neden ihtiyaç duyulduğuna ilişkin sonuçlara ulaşmaktır.Çalışma hazırlanırken daha önce bölgesel kalkınma, yönetişim ve bölgeselleşme kapsamında yazılmış kaynaklar taranmış, ilgili makale, kitap ve dergilerin incelenmesi neticesinde elde edilen veriler bir araya getirilmiştir.Çalışmada, kalkınma kavramı tanımlanarak, zaman içerisinde değişen sosyal, ekonomik ve hukuki yapı ile kavrama nasıl anlamlar yüklenildiği üzerinde durulmuş, Dünya ve Avrupa Birliği ülkelerinde uygulanan bölgeselleşme ve kalkınma politikalarına değinilmiş ve Türkiye'deki kalkınma programları incelenmiştir. Bu tezde ortaya konmaya çalışılan temel argüman, bölgesel gelişmişlik farklarının çok yüksek olduğu düşünüldüğünde, daha önce sayısız kalkınma çalışmalarına yönelen Türkiye için, 5449 sayılı kanunla hayatımıza giren Kalkınma Ajansları'nın bölgesel gelişmeye yeni bir soluk getireceğidir.Anahtar Kelimeler; Kalkınma, Yönetişim, Bölgesel Kalkınma Ajansları
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is providing information regarding Regional Development Agents which have arisen as an instrument of governance, reaching conclusions as to their objectives, goals and why they are needed.Within the framework of this study, data were gathered through an examination of related articles, books and magazines are brought together as well as sources regarding regional development, governance and regionalizationIn the study the term ?development? has been defined, how the changes in time of social, economic and legal structure have been effected in this regard are examined, regionalization and development policies in the world and European countries have been outlined, and development programs in Turkiye are analyzed.The main argument in this thesis is that considering the great differences between regional development in Türkiye and numerous trials in the past, Development Agents, brought to our lives under The Law no 5449, are going to bring a new approach to development in Türkiye.Key Words; Development, Governance, Regional Development Agencies,