Yerel yönetimlerde konut finansmanı ve Kocaeli uygulaması
Housing finance in local authorities and implementation in Kocaeli
- Tez No: 229392
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDURRAHMAN FETTAHOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
Yerel yönetimler, halka en yakın yönetim olarak demokratik rejimin ilerlemesinde en etkin rolü oynamaktadırlar. Demokrasi ancak yerel yönetimlerden başlayarak sağlıklı bir biçimde gelişebilir. Yerel yönetimler ne kadar güçlü ve başarılı olursa ulusal düzeydeki demokraside o kadar başarılı olur. Türkiye'de gayrimenkul sektörü yeni bir gelişme dönemine girmektedir. Bu gelişme dönemini şekillendirecek en önemli unsur ise kurulmuş olan yeni finansman sistemidir. Yeni konut finansman sistemi ile konut ihtiyacı ve konut talebi karşılıklı olarak birbirini etkileyecektir.Bir ülkenin konut finansmanı sorununu çözmek için o ülkeye uygun kurumsal sistemler sunmak gerekmektedir. Ülkenin mevcut koşullara ve pazardaki gelişmelere açık olarak geliştirilecek konut finansman sistemi sayesinde bir yandan nitelikli konut arzı artırılırken, diğer yandan da konut fon fazlası olan kesimden fon açığı olan kesime kaynak aktarımı sağlanarak konut sorununa çözüm bulmak mümkündür. Konut finansman sisteminin iyi işleyebilmesi için devlet, belediyeler, finansal kuruluşlar, konut üreticileri ve hane halkı arasında dengeli bir ilişkinin kurulması gerekmektedir.Sektör giderek uluslararası normlarda bir gayrimenkul sektörü anlayışını benimserken konut ile birlikte diğer alt sektörlerde de gelişme yaşanmakta, düzenli piyasaların oluşumu ihtiyacı artmakta, etkin bir finansman sisteminin kurulması ile kurumsallaşma artmakta, ürünlerin kalite ve standartları yükselmekte ve giderek uluslararası alanda önem kazanmaktadır.Kentlerde daha çok insanın yaşaması ile birlikte 20. yüzyılın son çeyreğinde sağlıklı şehirler olgusu ön plana çıkmış bulunmaktadır. Şehirli nüfusun hızla artması, kıt kaynaklarla yönetilmekte olan yerel yönetimleri zor durumda bırakmış ve düzensiz yapılaşmalar kent çevresini etki altına almıştır. Bu yükün altından kalkabilmek için yeni arayışlara yönelen yerel yöneticiler değişen yasaların verdiği yetkilerle birlikte kentsel dönüşüm projeleri uygulayarak, bir yandan arsa üretimini diğer yandan konut üretimini gerçekleştirerek sağlıklı, yaşanabilir alanlar oluşturmaya çalışmaktadırlar.
Özet (Çeviri)
The local authorities bear the most effective role in the development of democratic regime as the closest administration to the public. Democracy is best developed through the local authorities. The more powerful and successful the local authorities are, the more successful the national democracy may be. The real asset sector in Turkey has been introduced to a new development period. The most important element within this period is the new finance system which has recently been established. In the new housing finance system, housing needs and demands will mutually affect each other.In order to solve the housing finance problem of a country, it is necessary to present appropriate corporate systems to the country. Thanks to the housing finance system of the country, which must be developed in harmony with current conditions and improvements in the market, it is possible to find a solution to housing problems by increasing good quality housing supply in one hand, and on the other hand providing resource transfer where excess funds exist. A stabilized relationship should be established among government, municipalities, financial institutions, housing constructors and residents in order to obtain a regular housing finance system.While the sector has been adopting not only an approach at international norms, but also there have been improvements in other sub sectors, the need for regular market increases, further institutionalization arises with the establishment of an effective finance system, enhancement of quality and standards of products, and the sector gradually gains more importance internationally.Pursuant to an increasing urban population, the phrase ?healthy town? has scintillated in last quarter of 20th century. The rapid increase in urbanisation has put local authorities, with inadequate resources, on the spot resulting in irregular structuring of urban areas. As a solution to this development dilemma, local authorities have been trying to create healthy and liveable areas by implementing urban transformation projects as well as assigning new areas for home construction.