Robert Nozick'in özel mülkiyet anlayışına eleştrel bir bakış
A criticize Robert Nozick?s conception of private property
  1. Tez No: 229399
  2. Yazar: EBRU EROL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYSEL DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Bölümü
  12. Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
20. yüzyılda yayınlanan Anarşi, Devlet ve Ütopya adlı yapıtında ortaya koyduğu düşünceleri ile dikkatleri üzerine çeken Robert Nozick, yaşadığı dönemden günümüze kadar birçok eleştirinin de odak noktasını oluşturur. Nozick, bireyin haklarını negatif haklar olarak belirler ve bireyi bir başka kişiye yardım etmekle yükümlü tutmaz. Nozick'in bireyin haklarını mülkiyet hakkı olarak ele alması onun özel mülkiyet anlayışının birçok açıdan eleştiri almasına neden olur. Bu eleştiriler bu tezin ana konusunu oluşturur. Burada, Nozick'in özel mülkiyet anlayışını eleştirel bir bakış açısı ile ele alıp tartışmaya çalışacağım.
Özet (Çeviri)
Robert Nozick attracted attention with his book Anarchy, State and Utopia in the 20th century, and from the publication of his book to the present day he is at the center of many philosophical arguments. Nozick determines individual rights as negative rights and does not hold responsible any individual to help another. Nozick defines the individual rights interms of the rıght to property; forthis reason his ideas are criticized very much. These criticis are the main subject of this thesis. Briefly, I will criticize and search Nozick?s conception of the right to private property in this thesis.