Kant'ta ben sorunu
The problem of self in Kant's philosophy
  1. Tez No: 229398
  2. Yazar: VEDİ TEMİZKAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. DENİZ KANIT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Bölümü
  12. Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu çalışma, Kant'ın fenomenal ve numenal ben ayrımını ele almaktadır. Tek bilgi kaynağı olarak fenomenal ben anlayışının benin, kendisini ancak görünüş olarak bilmesini sağladığı, bunun da öznenin kendini herhangi bir nesne gibi ele alınması sonucunu doğurduğu görülmektedir. fenomenal ben bilgisinin, saf bir bölümü olmamasından kaynaklı fizik gibi hakiki bir bilim olamayacağına değinen Kant, insanın beninin bilgisinin nesneden geri bir konuma yerleştirilmesi sonucunu getirmektedir. Bu sonuçlar, ahlakın bilgiden koparılarak, onun pratik bir alan haline getirilmesiyle de ilgili olmaktadır. Kendini eylemlerini salt biçimsel olarak belirleyen bir ahlak yasasıyla baş başa bulan insan, eylemlerinin hangisinin gerçekten iyi olduğunu belirleyecek ölçüte sahip olamamaktadır. Böylelikle iyi niyetle yapılan her `kötü' eylem meşrulaştırılabilmektedir. Özgür nedenselliği temellendirmek isteyen Kant, yasanın içi boş olduğu ve ahlakta bir ölçü bulunamadığından dolayı, insanın sadece nedensellik yasalarına tabi olduğunu söyleyen davranışçılıkla aynı sonuçta buluşmaktadır. Bunun temel nedeni, empirik görünün merkeze alınarak benin bilgisinin buna bağlanmasıdır. Ahlaktaki sonuç buna bağlı görünmektedir. Asıl sorgulanması gereken bu kabuldür.
Özet (Çeviri)
This study is concerned about the knowledge of ?phenomenal self? and ?numenal self?. ?Phenomenal self?, just one of the knowledge of self, gives only the knowledge of self as a phenomenal object like every object. The science related the knowledge of self, because of not having a pure part, can not be a real science like physics. As a result of this idea, the knowledge of self, remains back of the knowledge of any object. This consequence effects ethics too. In ethics, human is together with a moral law that determine every act only by formal way. Because of the formality of the law, human, as a result of not having any criterum, can not decide about the goodness of acts. The act that is made in a good intention can be the cause of evil. Kant wants to establish a ground for the causality in freedom. But at the end, because of not having a criterium in ethics, it would be in a same way with the behaviorism, which thinks human acts as completely determined with natural causality. Bad action can be defend because of acted in good intention like behaviorism which think human is not free and nor responsible. So on evil, be lawful in both idea. The ground of this conformity is the making empirical intuition the central of knowledge. This suppusition will be considered in this work.