Anarko kapitalist toplum kurgusu bağlamında devletin sorgulanması
An enquiry of the state within the context of the anarcho-capitalist society model
- Tez No: 827789
- Danışmanlar: PROF. DR. YAŞAR SALİHPAŞAOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 431
Özet
Modern siyasi ideolojilerden anarko kapitalizmi konu alan bu çalışma, devletin belli kamu hizmetlerini temin ederek toplumsal yaşamın ihtiyaçlarını gidermek ve bireysel hak ve özgürlükleri korumak için gerekli olduğu ve varlığını da yine bu işlevleri üzerinden meşrulaştırdığı yönündeki liberal devlet teorisine karşı anarko kapitalizmin eleştirel yaklaşımını araştırıp ortaya koymayı amaçlamaktadır. Çalışma öncelikle anarko kapitalizmi besleyen ideolojiler olarak liberalizm ile anarşizmin temel değerlerini gözden geçirmekte ve anarko kapitalizmin ikisiyle ilişkisini tartışmaktadır. Devamında anarko kapitalizmin insana, topluma, hak ve özgürlüklere ve hukuka bakışını inceleyerek kendi benimsediği değerler temelinde idealize ettiği toplum kurgusunun bir çerçevesini ortaya koymaktadır. Bütün bu araştırmaya binaen bu çalışma, özgürlükçü bir devletin olanaklılığını reddeden anarko kapitalist değerlendirmeleri sistemli bir şekilde bir araya getirmektedir. Söz konusu değerlendirmeler, devletin demokrasi, hukuk devleti (bilhassa kuvvetler ayrılığı) ve piyasa gibi olgu ve araçlarla sınırlanamayacağına yönelik görüşler ile devletin minimalizm, gönüllülük ya da işletmecilik anlayışlarıyla daha baştan özgürlükçü bir toplumsal beraberlik biçimi olarak da kurgulanamayacağına yönelik görüşlerdir. Minimal devlet anlayışına yönelik anarko kapitalist eleştiri, literatürdeki özgün yerinden dolayı Robert Nozick'in teorisi üzerinden ele alınmıştır. Gönüllü devlet fikri aleyhindeki düşünce Auberon Herbert'in gönüllülükçülük felsefesi ile rıza kavramı üzerinden gönüllülüğe varan Kamu Tercihi Okuluna yöneliktir. İşletme olarak devlet fikri ise bürokrasi ile özel işletmeciliğin karakteristik farkları üzerinden işlenmektedir. Çalışma ilgili literatürün incelenmesini gerektiren betimleyici bir araştırmaya dayandığından veriler belge tarama yöntemiyle elde edilmiştir. Çalışmanın sonucunda ortaya çıkan iki ana husustan birincisi, liberalizmin değerlerini mantıksal sonuçlarına götürdüğünü ileri süren anarko kapitalizmin gerek kendi içinde gerek olgularla tutarsız değerlendirmeler içerdiği, anarko kapitalist toplum kurgusunu meşrulaştırıp devletin gayrimeşru olduğunu ispatlamak için kimi zaman verilere dayanmayan çıkarımlar yaptığıdır. Fakat (ikinci bir husus olarak) devletin müdahaleci doğasına yönelik farkındalığı destekleme ve özgürlükler lehine kurulabilecek yapısal güvencelere ilham verme potansiyeli açısından anarko kapitalist devlet eleştirisinin yine de liberal devlet teorisine katkı yapabileceği değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study on anarcho-capitalism, one of the modern political ideologies, aims to investigate and reveal the critical approach of anarcho-capitalism against the liberal state theory that the state is necessary to meet the needs of social life and protect individual rights and freedoms by providing certain public services and legitimizes its existence through these functions. The study first reviews the basic values of liberalism and anarchism as the ideologies that nourish anarcho-capitalism and discusses anarcho-capitalism's relationship with both. It then examines anarcho-capitalism's view of human beings, society, rights and freedoms, and law, and presents a framework of the society it idealizes on the basis of the values it adopts. Based on all this research, this study brings together in a systematic way, the anarcho-capitalist evaluations that deny the possibility of a libertarian state. These evaluations include the views that the state cannot be limited by such phenomena and instruments as democracy, the rule of law (especially the separation of powers) and the market, and that the state cannot be constructed as a form of libertarian social coexistence from the outset through minimalism, voluntarism or business enterprise. The anarcho-capitalist critique of the minimal state is analyzed through Robert Nozick's theory due to its unique place in the literature. Opposition to the idea of a voluntary state is directed against Auberon Herbert's philosophy of voluntarism and the Public Choice School, which arrives at voluntarism through the concept of consent. The idea of the state as an enterprise is worked through the characteristic differences between bureaucracy and private enterprise. Since the study is based on descriptive research that requires a review of the relevant literature, the data were obtained by screening the relevant works. The first of the two main points that emerged as a result of the study is that anarcho-capitalism, which claims to take the values of liberalism to their logical conclusions, contains evaluations that are inconsistent both within itself and with the facts, and sometimes makes inferences that are not based on data in order to legitimize the anarcho-capitalist society and prove that the state is illegitimate. However (as a second point), it has been argued that a critique of the state by anarcho-capitalism can still contribute to the liberal state theory in terms of its potential to promote awareness of the interventionist nature of the state and inspire structural safeguards in favor of freedoms.