İlköğretim 7. sınıf vatandaşlık ve insan hakları eğitimi programının değerlendirilmesi
Evaluation of primary school seventh grade the citizenship and human rights curriculum
- Tez No: 229410
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZCAN DEMİREL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitimde Program Geliştirme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 255
Özet
Bu çalışmanın amacı, İlköğretim 7. Sınıf Vatandaşlık ve İnsan Hakları Eğitimi dersiprogramının hedef ve davranışlarının ulaşılabilirliği, davranışlar arasındaki örüntü,programın öğrencilerin tutumuna olan etkisi ve öğretmen-öğrencilerin programhakkındaki görüşlerini ortaya koymaktır.Çalışmada var olan program göz önüne alınarak; öğrencilerin hedef davranışlara ulaşmadüzeyleri arasında anlamlı bir farkın olup olmadığı, her bir ünitedeki hedef-davranışlararasında nasıl bir örüntü olduğu, programın öğrencilerin tutum düzeylerine etkisi veprograma ilişkin öğretmen ve öğrencilerin görüşleri tespit edilmeye çalışılmıştır.Çalışmada; mevcut durumun olduğu gibi ortaya konulmaya çalışılması nedeni ilebetimsel nitelikli tarama modeli araştırmanın yöntemi olarak benimsenmiştir.Araştırmanın örneklemini 2004?2005 öğretim yılında Balıkesir ili merkez ilçesindebulunan ve LGS başarı ortalaması dikkate alınarak alt ve üst olmak üzere ayrılan 9 okulve bu okullarda öğrenim görmekte olan yaklaşık 700 öğrenci ve bu okullarda dersleriyürüten öğretmenler oluşturmuştur.Araştırmacı öğrencilerin, erişilerini ve ünite sonlarındaki başarılarını tespit edebilmekiçin ön denemesi yapılan ve geçerlilik ve güvenirliği sağlanan ve çoktan seçmelisorulardan oluşan test kitapçıklarını kullanmıştır. Programa ilişkin öğrencilerin duyuşsalözelliklerini belirlemek üzere tutum ölçeği kullanılmıştır. Programa ilişkin, öğretmen veöğrencilerin görüşlerini almak amacı ile görüşme formu kullanılmıştır.Araştırma sonucunda üst ve alt grup okullarda okuyan öğrencilerin ön test-son testpuanları arasında son test lehine bir farkın olduğu, davranışların çoğuna öğrencilerinulaşamadığı belirlenmiştir. Davranışların önsel örüntüsü ile tetrakorik korelasyonsonuçları arasında önkoşulluluk açısından benzerlikler olmakla birlikte farklılıklarındabunduğu görülmüştür. Bunun yanı sıra bazı davranışların programdan kopuk olduğuilgili davranışların gözden geçirilmesi gerektiği belirtilmiştir.Programın duyuşsal özelliklere etkisini test etmek için kullanılan tutum ölçeğininanalizi sonucunda; grubun geneli açısından ön-son test puanları arasında anlamlı birfarkın olmadığı gibi sayısal olarak son test puanının ön testten daha düşük olduğubelirlenmiştir.Öğretmen ve öğrencilerle yapılan görüşmeler sonucunda dersin hedef davranışlarınınöğrencilerin seviyelerinin üzerinde olduğu, öğretmenlerin kazandırmakta zorlandıkları,öğretmenler tarafından zamanın yetersiz bulunduğu, öğrencilerin derste yer alankonuları günlük yaşamlarında düşünmelerine rağmen derste sıkıldıkları belirlenmiştir.Anahtar SözcüklerProgram geliştirme, program değerlendirme, vatandaşlık ve insan hakları eğitimi
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to display the accessibility of the objectives and behaviors ofprimary school seventh grade the citizenship and human rights curriculum, the patternamong the behaviors, the effects of the curriculum on the students? attitudes and thestudents? and teachers? opinions on the curriculum.In the study, with reference to the existing curriculum; it is attempted to identifywhether there was a meaningful difference between the students? accession levels tobehavioral objectives or not, what kind of pattern between the behavioral objectives ineach unit there were, the effects of the curriculum on the students? attitude levels andthe teachers and students opinions on the curriculum. In the study, to display theexisting situation as it is, a descriptive survey model is embraced as the research model.The sample of the study is consisted of nine schools which are in Balıkesir city centerand separated as lower and upper in deference to the LGS achievement averageseparated as lower and upper in deference to the LGS achievement average scores andabout 700 students who are attending these schools and the teachers who lecture inthese schools in 2004-2005 academic year.The researcher used the booklets which were carried out the preliminary study andprovided validity and reliability and included multiple choice typed questions todetermine the students? performances and achievements. Attitude scale was used todetermine the students? affective characteristics. In order to determine the students? andteachers? opinions related to the curriculum, interview forms were used.According to the research results, there was a significant difference between thestudents who are in the upper and lower group schools in favor of the post-test, it isindicated that students couldn?t gain the behaviors. It was seen that there weresimilarities between the prior pattern of the behaviors and tectrachoric correlationresults regarding prior condition, and also there were differences. In addition to that, itwas indicated that some behaviors were desultory, related to behaviors should bereviewed.Analyzing the attitude scale which were used to test the effect of the curriculum on theaffective characteristics, for the generality of the group, not only was there no asignificant difference between pre and post test scores, but also post-test scores werelower than the pre-test scores numerically.Interviewing with the teachers and students, it was determined that the behavioralobjectives of the course were higher for the students? level, the teachers were indifficulty to get the students gain, the time was not enough for the teachers, the studentsgot bored in the lesson although they thought the subjects which were in the course intheir daily life,Key WordsCurriculum development, curriculum evaluation, teaching citizenship and human rights