İlköğretim 8. sınıf vatandaşlık ve demokrasi eğitimi ders programının (2010) değerlendirilmesi
Evaluation of 8th grade 'citizenship and democracy education' curriculum
  1. Tez No: 311749
  2. Yazar: ÇETİN TORAMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. F. DİLEK GÖZÜTOK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Programları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitimde Program Geliştirme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
Gelişmişlik düzeyi ne olursa olsun, yaşam standartlarını arttırmak, insan haklarından daha fazla yararlanmak, demokrasinin getirdiği olanaklardan faydalanmak, demokrasinin değerlerini benimsemek ve yüceltmek, teknolojide ilerlemek ve buna benzer birçok alanda gelişmek için toplumlar eğitime ve eğitim kurumlarına büyük bir görev yüklemektedirler. İnsan haklarına, yurttaşlara saygılı ve toplumsal sorunlara karşı duyarlılığıolan kişiler yetiştirmek, insan hakları, demokrasi ve yurttaşlık eğitimini gerekli kılmaktadır. Millî Eğitim Temel Kanunu?nda yer alan amaç ve ilkeler doğrultusunda, uluslararası sözleşmeler gereği insan haklarına, yurttaşlara saygılı ve toplumsal sorunlara karşı duyarlı vatandaşlar yetiştirmek amacıyla MEB tarafından ?İlköğretim 8. Sınıf Vatandaşlık ve Demokrasi Eğitimi Ders Programı? 14 Eylül 2010 tarihinde Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı (TTKB) 126 sayılı kararıyla uygulamaya konulmuştur. Bu araştırmada, ?İlköğretim 8. Sınıf Vatandaşlık ve Demokrasi Eğitimi Ders Programı?nın (2010) değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Araştırma tarama modeli esas alınarak hazırlanmıştır. Veriler, Millî Eğitim Bakanlığı'na bağlı üç resmi ve bir özel ilköğretim okulunun 8. sınıfında 2011?2012 öğretim yılında öğrenim görmüş 102 öğrenci ile 7. sınıfta öğrenim görmüş 101 öğrenciden elde edilmiştir. Görüşmeler ise bu okullarda görev yapan 4 öğretmen ve 8. sınıfta öğrenim görmüş 14 öğrenci ile gerçekleştirilmiştir. v Araştırma sonucunda, 7. ve 8. sınıf öğrencilerinin başarı testinden elde ettiği puan ortalamalarının birbirine çok yakın olduğu belirlenmiştir. 7. ve 8. sınıflar arasında yapılan karşılaştırmada resmi okulların ikisinde 8. sınıflar lehine, birinde 7. sınıflar lehine sonuç elde edilirken, özel okulda 7. ve 8. sınıflar arasında farklılık bulunamamıştır. Ankara?nın merkezi olmayan ve diğer okullara göre nispeten daha düşük sosyo?ekonomik bölgelerinde bulunan resmi devlet okullarının 8. sınıf öğrencileri, merkezi konumda bulunan resmi okulun ve özel okulun 8. sınıf öğrencilerinden daha çok başarıelde etmiştir. Görüşmelerden elde edilen bulgularda öğrenciler, ?İlköğretim 8. Sınıf Vatandaşlık ve Demokrasi Eğitimi Dersini? gerekli bir ders olarak görmüşlerdir. Ancak dersin işlenişi, yaşamla ilişkilendirmesi ve derste uygulanan sınavların bilgi ve beceriyi ölçmemesi yönünde sorunlar bildirmişlerdir. Öğretmenler, programdaki kazanımların uygun olduğunu düşünmektedir. Ancak süre, etkinliklerin amaca hizmet etmesi, programın ölçme ve değerlendirmede kendilerine rehberlik etmesi konularında sorun belirlemişlerdir. İlköğretim 8. Sınıf Vatandaşlık ve Demokrasi Eğitimi Ders Programı'nda (İVDEP) değerler, beceriler, becerilerin nasıl öğretileceği hakkında eksikler, kazanımların ifade edilişi, öğretim yöntem ve teknikleri hakkında hatalar, ölçme ve değerlendirmede yetersiz açıklama ve az sayıda örnek bulunmasına karşın birçok yeterlilik de bulunmaktadır. Uzmanların inceleme ve değerlendirmelerinden İVDEP'nin, eksiklik ve hatalarının giderilmesi, programın uygulayıcılara gerekli rehberliği etmesi durumunda yeterli olabileceği anlaşılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Societies give a huge responsibility to education to raise the standarts of life, take more advantage of the human rights, benefit from the opportunities brought by democracy, adopt and enrich the values of democracy, proceed in technology and develop many areas like that no matter what their levels of development are. Educating individuals respectful to humans rights, citizens and sensitive to social problems makes the education of human rights, democracy and citizenship necessary. In accordance with the goals and principles in National Education Fundamental Law, 8th grade Citizenship and Democracy Education Syllabus was put into practice in 14th September 2010 with Board of Education?s decision numbered 126 by Ministry of National Education to educate citizens respectful to human rights, other citizens and sensitive to social problems as a part of international agreements. In this research, evaluating ?8th grade citizenship and democracy education curriculum (2010)? has been aimed. The research based on survey model has been organized. The data have been obtained from three public and one private schools? 102 students in 8th grade and 101 students in 7th grade in 2011?2012 academic year. Interviews have been performed with 4 teachers working in these schools and 14 students had education in 8th grade. At the end of the research, it has been found out that the average point scores gained from the achievement test are very close to each other in 7th and 8th grades. When 7th and 8th grades point scores are compared, the vii results are for the good of in 8th grades in two public schools and in one of them for the good of 7th grades. On the other hand, there were no differences between 7th and 8th grades in private school. The 8th grade students whose schools aren?t in the center of Ankara and who are in the less socio?economic areas compared to the others have had much success than those in public and private schools in the center. In the findings gained from the interviews, students have seen ?8th grade Citizenship and Democracy Education? course as a necessary course but they have reported problems about performing the courses, courses? relation with life and exams? not measuring the knowledge and skills. Teachers think that the learning outcomes in the curriculum are suitable but they have reported problems about the lenght, activities? serving for the aims and curriculum?s guidance to themselves in measurement and evaluation. Although there are deficiencies about values, skills, how to teach skills, expressions of learning outcomes, mistakes about teaching methods and techniques, insufficient explanations about measurement and evaluation and few examples in 8th grade citizenship and democracy education syllabus, there are also many sufficiencies. It is understood from the examinations and assessments of experts that the curriculum may be sufficient on condition that its mistakes and insufficiencies are corrected and if it guides to its practitioners.