Akut ve kronik viral hepatitler ile posthepatitik siroz vakalarında serum eser element düzeyleri ve ayırıcı tanıdaki değeri
Serum trace element levels in the patients of acute, chronic viral hepatitis and posthepatitic cirrhosis and value in the diffrential diagnosis
  1. Tez No: 514745
  2. Yazar: HASAN IRMAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ PEKCAN DEMİRÖZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Clinical Microbiology and Infectious Diseases
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu çalışma, yurdumuzdaki sağlıklı kişilerde, akut ve kronik viral hepatitler ile posthepatitik siroz vakalarında eser element düzeylerini belirlemek, hasta ve kontrol grupları arasındaki ilişkileri araştırmak, bulunan değerleri, daha önce bulunanlarla karşılaştırmak amacı ile yapılmıştır. Çalışmaya, kontrol grubunu oluşturan 40 sağlıklı yetişkin, akut viral hepatitli 50 hasta, kronik persistan hepatitli 23 hasta, kronik aktif hepatitli 27 hasta ve posthepatitik sirozlu 25 hastadan oluşan 165 kişi dahil edildi. Bu çalışma gruplarının serumlarında aluminyum, kurşun, bakır, çinko ve selenyum düzeyleri tayin edildi ve her grupta tüm elementler için ortalama değerler belirlendi. Akut ve kronik viral hepatitler ile posthepatitik karaciğer sirozu olgularının hepsinde sağlıklı gruba göre istatistiki olarak ileri derecede anlamlı farklılıklar bulundu. Hasta gruplarının hepsinde, araştırdığımız esansiyel eser elementlerin (bakır, çinko, selenyum) serum konsantrasyonları azalmış, esansiyel olmayan eser elementlerin (aluminyum, kurşun) serum konsantrasyonları ise artmıştı. Ayrıca, Türk toplumundaki sağlıklı insanlarda bazı eser element düzeylerinin batı toplumlarındakinden farklı olduğu tespit edildi.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to determine and investigate the correlations the serum trace element levels in healthy control subjects and in patients diagnosed as acute, chronic viral hepatitis and posthepatitic cirrhosis in our community and also compare with the previously reported results. This study includes 40 apparently healthy adults, 50 patients with acute viral hepatitis, 23 patients with chronic persistent hepatitis, 27 patients with chronic active hepatitis and 25 patients with posthepatitic cirrhosis, totally 165 persons. Serum values of aluminum, lead, copper, zinc and selenium were determined by atomic absorbtion spectrophotometry and mean values for each element were calculated for each group. When compared with the healthy group, the patient groups of acute, chronic viral hepatitis and posthepatitic cirrhosis differed significantly. Significant differences were found between the values of the healthy group and the patient groups with acute, chronic viral hepatitis and posthepatitic cirrhosis for all elements. In patients group, the serum level of essential trace elements (copper, zinc, selenium) have increased where non-essential trace elements (aluminum, lead) level in serum decreased. Beside the following results, the levels of trace elements have found to be different concentration in our community when the same levels compared with results of west communities.