Genel olarak türev araç sözleşmeleri ve vadeli işlem sözleşmesine hukuki bir bakış
Generally derivate instrument contracts and judicial overlook to futures transaction conrtacts
- Tez No: 229475
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET BAHTİYAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
Yüksek lisans tezi olarak hazırlanan bu çalışmada, türev araç sözleşmeleri genel olarak incelenmiş ve vadeli işlem sözleşmelerinin hukuki niteliği ile ilgili inceleme yapılmıştır.Giriş bölümünde, türev araç sözleşmelerinin ortaya çıkış nedenleri ve tarihsel gelişimlerine bakılmıştır. Daha sonra çalışmanın amaç ve kapsamı belirtilmiştir.Birinci bölümde, türev araç sözleşmeleri ve türleri anlatılmış çalışmanın ana konusu olan vadeli işlem sözleşmelerinin bu sözleşmeler içerisindeki yeri belirtilmiş olup, diğer türev araç sözleşmeleri ile karıştırılmaması için farklılıklarına değinilmiştir. Ayrıca, çalışma da sıkça geçen piyasa kavramı ve türleri genel olarak anlatılmıştır.İkinci bölümde, vadeli işlem sözleşmelerinin tanımı yapılarak tarafları ve türleri anlatılmıştır. Bu bölümde vadeli işlem sözleşmelerinin alım satım aşamalarının izahına çalışılmış, vadeli işlem sözleşmelerinin alım satımı sırasında sıkça karşılaşılan emir ve teminat kavramları üzerinde durulmuştur.Üçüncü bölümde, vadeli işlem sözleşmelerinin hukuki niteliği incelenmiş, bu konudaki yasal düzenlemeler, bu sözleşmelerin unsurları, tarafların borçları ve sona erme usulleri anlatılmıştır. Bu bölümde vadeli işlem sözleşmesinin kurulması sırasında ve öncesinde tarafların hak ve yükümlülükleri belirtilmeye çalışılmıştır. Ayrıca, sözleşme serbestisi ilkesi ve irade sakatlıkları ve zamanaşımı açısından incelenmiştir.Ayrıca, üçüncü bölümde vadeli işlem sözleşmesinin kumar ve bahis niteliği üzerinde durulmuş, vadeli işlem sözleşmelerinin spekülatif amaçlı kullanımınında olması nedeniyle bu bakımdan da inceleme yapılması ihtiyacı duyulmuştur. Son olarak vadeli işlem sözleşmelerinin vadeden önce ters işlem ile ve vadede teslim veya nakdi mutabakat ile sona ermesi anlatılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, prepared as a postgraduate license thesis, derivate instrument contracts are generally been overlooked and juridical characteristics of futures transaction contract have been examined.In introduction section, creations of derivate instrument contracts are overlooked through their chorological improvements. Later, purpose of the study, and its scope are indicated.In the first section, derivate instrument contracts and types are described and as the main subject matter of this study the place of future contracts among these contracts are indicated; and in order not to be confused with other derivate instrument contracts differences are also mentioned. Apart from these, the concept of `?market?? which is frequently used and its types described generally.In the second chapter, descriptions for futures transaction contract are made and its types are defined. In this section, purchasing and selling stages of the futures contracts are tried to be explained, ??order?? and ??guarantee?? terms which are frequently used while buying and selling stages of futures transaction contracts are mentioned.In the third section, juridical characteristics of futures transaction contracts are examined, about the issue its legal regulations, elements of these contracts and responsibilities and obligations for the parties and terms of termination methods are defined. In this section, periods of futures transaction contracts which are before and at the time of the contract the rights and obligations of the parties are tried to be described. Also, principle of making contracts and invalidity of the minds are examined from point of prescription.On the other hand, in the third section regarding futures transaction contracts, and its characteristics as of gamble and betting are examined. This is needed because, due to futures transaction contracts can be used for speculative purposes. Finally, termination types of futures contracts are defined as reverse transaction before the due date, and delivery in due time or agreement in cash.