Bilgi toplumu açısından Türkiye'deki meslek yüksekokullarının örgütlenme problemleri ve çözüm önerileri
Organizational problems of vocational education schools in Turkey and proposals for solution to them with the aspect of information society
  1. Tez No: 229474
  2. Yazar: LEVENT VURGUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURULLAH GENÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, İşletme, Education and Training, Business Administration
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 382
Özet
Bu tez çalışmasının amacı; Meslek Yüksekokullarında yapılan alan araştırması ile, Meslek Yüksekokullarının örgütsel problemlerini çözüm önerileri ile birlikte ortaya koymaktır.Araştırma maksadı ile Kocaeli Üniversitesinde 13 Meslek Yüksekokulu, Hacettepe Üniversitesinde 5 Meslek Yüksekokulunda toplam 258 kişiden oluşan öğretim elemanı, idari ve destek personele anket çalışması yapılmıştır. Araştırmada; Meslek yüksekokulunda görevli yönetim kademesinin yönetsel becerileri, personele verilen destek ve önem, teknolojik altyapının yeterliliği, öğretim elemanı ve idari personelin eğitim ihtiyacı, finansman yeterliliği ve kaynak oluşturma çabası, Meslek Yüksekokullarının sektör beklentilerini karşılamak için yeterli olup olmadığı, öğretim elemanı ve öğrencilerin etkin bir şekilde yönetime katılıp katılmadığı gibi konularda mevcut durum analizi yapılmıştır.Tez kapsamında Türkiye'deki Meslek Yüksekokulları organizasyonel anlamdaki iç ve dış problemler incelenirken, bilgi toplumu olma yolunda önemli mesafe kat etmiş olan İngiltere'deki ve Amerika Birleşik Devletleri'ndeki Meslek Yüksekokulları ve üniversite eğitim sistemi karşılaştırmalı olarak ele alınmıştır. Bu kıyaslamalar ışığında, bilgi toplumu açısından Türkiye'deki Meslek Yüksekokullarının mevcut durumu irdelendikten sonra, organizasyonel anlamdaki problemleri ortaya konmuştur. Problemlerin çözümünde ise Yüksek Öğretim Kurulu, ilgili üniversite, Meslek Yüksekokulu yöneticileri, öğretim elemanı ve idari personel, yerel yönetimler, sanayi odaları ve sanayi kuruluşlarının birlikte hareket etmelerinin sonuç almadaki önemi üzerinde durulmuştur.Bu değerlendirmelerin ışığında bilgi toplumu organizasyonlarına ara eleman ihtiyacını yetiştirmesi gereken Meslek Yüksekokullarının, organizasyonel problemlerinin giderilmesi hakkında değerlendirmelere, elde edilen sonuçlara ve gelecek çalışmalar için önerilere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this thesis is, by conducting area research, to put forward the organizational problems of vocational education system and together with its solutions.For this research an opinion pool conducted with 258 persons, consisted of lecturers and administrational personnel, at 13 vocational education schools at the Kocaeli University and at 5 vocational education schools at the Hacettepe University.In this research; vocational education school?s administrational personnel?s qualifications, value and support given to personnel, capability of technological infrastructure, training needs of lecturers and personnel, financial capability and effort of creating resources, vocational education school?s capability of responding needs of industry, teachers? and students? active participation to administrative issues are analyzed.With this extent; while researching inner and outer problems of vocational education schools? problems in Turkey, they are also compared with vocational education schools, universities and education systems in countries like UK and US, which taken important distance on the way of being an information society. Under the light shed by these comparisons, recent situation of vocational education schools in Turkey thoroughly scrutinized with the aspect of information society then organizational problems put forward. To solve current problems, it is emphasized that Higher Education Council, lecturers and administrational personnel of universities and higher schools, local administration, industry chambers and industry should act accordingly.In the thesis; evaluations of correcting of vocational education schools? organizational problems, which needed for training employees to information societies, conclusions and suggestions are mentioned.