Ceza yargılamasında istinaf
Appeal in the criminal procedure
- Tez No: 229480
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İSA DÖNER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 190
Özet
İstinaf kanun yolunun amacı, ilk derece mahkemelerince verilen nihai kesinleşmemiş hükümlerin, maddi ve hukuki mesele yönünden incelenerek hataların giderilmesini sağlamak ve böylelikle yargılama hukukunun gayesini gerçekleştirmektir.1879 yılında ülkemizde de faaliyete geçen İstinaf Mahkemeleri, çeşitli sebeplerle 1924 yılında kaldırılmıştır. Ancak, sonraki dönemlerde, istinafın tekrar kabulü noktasında hukuk dünyasında yapılan yoğun tartışmaların da etkisiyle, 1932 yılından itibaren çeşitli kanun tasarıları hazırlanmıştır. Avrupa Birliği üyelik sürecinde olan ülkemize yönelik olarak çıkartılan katılım ortaklığı belgesi ve her yıl yayınlanan istişari ziyaret raporlarında istinaf mahkemelerinin kurulması tavsiye edilmiştir.Nihayetinde, 2004 yılında kabul edilen ?Adli Yargı İlk Derece Mahkemeleri İle Bölge Adliye Mahkemelerinin Kuruluş, Görev ve Yetkileri Hakkında Kanun? ile Bölge Adliye Mahkemeleri adıyla istinaf mahkemeleri kurulmuş ve aynı yıl kabul edilen ?Ceza Muhakemesi Kanunu? ile istinaf usulü düzenlenmiştir.İlk derece mahkemelerinin yapmış oldukları hataların yok edilmesi veya en aza indirilmesi için, maddi gerçeğin ve hukuk normunun doğru tesbiti, kişilere güvenceli adaletin sağlanması, adil yargılanmanın gerçekleştirilmesi, Yargıtay'ın asli vazifesini yapmasına imkan tanınması, yargılamanın makul sürede bitirilmesi ve adaletin sağlanması düşünceleriyle, istinafın tekrar kabulü hukuk devletinin bir gereğidir.Bu itibarla, yüksek lisans tezi niteliğindeki bu akademik çalışmamızın konusu olan ?Ceza Yargılamasında istinaf?, beş bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde; kanun yolu ve istinaf kavramları, çeşitleri, temyiz ve istinaf kanun yolu arasındaki farklar, ikinci bölümde; istinaf kanun yolunun tarihçesi, mukayeseli hukukta ve Türk hukukunda istinaf, üçüncü bölümde; istinafın lehindeki ve aleyhindeki düşünceler, dördüncü bölümde; ülkemizde yeni kurulan bölge adliye mahkemelerinin teşkilat yapısı, beşinci bölümde; ceza muhakemesi hukukumuzda istinaf kanun yolu, doktrindeki görüşler de dikkate alınarak tafsilatlı şekilde incelenmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of appeal procedure is re-examination of the decisions which are final unascertained verdicts rendered by firs instance courts on legal and factual basis due to the correct mistakes and by this way to ensure the purpose of criminal procedure law.The Regional Courts of Appeal was enacted in 1879 in our country, however, various reasons it was abolished in 1924. Nevertheless, afterwards, by the influence of arguments inflamed in law circles on the readmission of those courts, different draft laws were prepared since 1932. It is recommended in Accession Partnership Report, Annual Report of Advisory Visit that Regional Courts of Appeal should be established in the process of accession of Turkey to the EU.Eventually, by the ?Law on Establishment, Duties and Competences of the Civil Courts of First Instance and the Regional Courts of Appeal ? approved in 2004, the Court of Appeal was set up and named Regional Intermediate Court of Appeal and the same year Criminal Procedure Code was accepted within its provisions appeals procedure to the courts were regularised.To eliminate or to minimize the mistakes of the first instance courts; to determine the material fact and the law correctly, to provide individuals safeguarded justice; to ensure fair trial; to give opportunity to the Court of Cassation to perform its main duties; to trial within a reasonable time and to provide justice, it is a requirement of rule of law to reaccept the appeal.Wherefore, the subject of our academic study which is the quality of being eligible to master thesis is ? Appeal in the Criminal Procedure? consists five chapters. the first chapter; concepts and kinds of appeal, differences between general appeals and appeals at the court of appeal, the second chapter; historical background of law appeal, appeals in comparative law and Turkish law, the third chapter; the opinion for and against of appeal, the fourth chapter; the structure of newly established Regional Intermediate Court of Appeal in our country, the fifth chapter; in criminal proceeding law appeals to the regional intermediate court of appeal are tried to be reviewed comprehensively ,by taking in to account the opinions of doctrine.