Ceza yargılamasında kanun yollarına başvurunun etkileri
The effects of applying for legal remedy in criminal justice
  1. Tez No: 624875
  2. Yazar: HÜSNÜ ALDEMİR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAKAN KIZILARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ufuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Ceza yargılamasının taraflarına tanınan kanun yollarına başvuru hakkıyla, yanlış olduğu iddia olunan ilk derece hâkim/mahkeme kararlarının aynı derecede veya daha üst yargı merciince incelenmesini sağlayan hukukî yollardır. İlk derece mahkemelerinin karar verirken hata yapmaları ihtimali bulunduğundan, verilen kararların denetlenmesi için, her hukuk sisteminde kanun yolları kabul edilmiştir. Ceza yargılama sistemimizde ilk derece mahkemelerince verilen kararlara karşı itiraz, istinaf veya temyiz gibi olağan kanun yolları ile yargılamanın yenilenmesi, kanun yararına bozma ve başsavcının itirazı gibi olağanüstü kanun yolları bulunmaktadır. Kanun yollarının kabul ediliş amacına paralel bir şekilde, kanun yoluna başvuru hakkının kullanılması ile birlikte bir takım hukuki sonuç doğar. Kanun yoluna başvurunun etkileri olarak da ifade edilen bu hukuki sonuçları tezimizin konusunu teşkil etmektedir.“Ceza Yargılamasında Kanun Yoluna Başvurunun Etkileri”başlıklı çalışmamızın amacı, bir tez serdetmekten çok, öğretide dağınık şekilde inceleme konusu yapılan bu konuyu bir bütün halinde incelemek, bu hususta tartışmalı konulara işaret etmek ve bugüne kadar üzerinde fikir yürütülmeyen konuları gün ışığına çıkarmak suretiyle farkındalık yaratmak ve uygulamaya ışık tutmaktır. Bu amaç doğrultusunda, ceza yargılaması sonucunda verilen hüküm veya kararların hukuka aykırı olduğu iddiası ile başka yargı merci tarafından incelenmesini amaçlayan kanun yollarına başvurulması sonucunda ceza yargılaması hukuku bakımından ortaya çıkan ve son derece önem arz eden hukuki sonuçlar işbu tez çalışmamızın konu kapsamına dahil edilmiştir.
Özet (Çeviri)
With the right of having recourse to legal remedies entiitled to the parties of criminal justice, it has been ensured that the judgements of first instance courts/ adjudicators which are alleged to be false be investigated by coordinate or senior courts. Because of the probability of first instance courts making mistakes while arriving at a decision, legal remedies have been accepted in all legal systems intended for examination of rendered judgements. In our criminal justice system, we have standart legal remedies against the judgements of first instance courts like demurral or appeal as well as nonstandard ones like revival, overruling for the sake of legal interest or objection of chief prosecutor. As soon as using the right of appeal for legal remedy in accordance with the intentions of accepted legal remedies, there arises some legal consequences. Also known as the effects of applying for legal remedy, these legal consequences provide basis for our thesis. The main purpose of our“The Effects of Applying for Legal Remedy in Criminal Justice”titled study is to examine in all respects a subject that is covered discursively in doctrine, to point out controversial aspects of the matter, to raise awareness by bringing the matters to light which have not been put forward any idea by this time and to shed light on practises rather than asserting a plain thesis. For this aim, the legal consequences which arise with regard to criminal justice in consequence of recourse to legal remedies that aim for overruling of different courts with the claim that the adjudgment or judicial sentences determined through a criminal judgement is contradictory to legal system and which are of great importance have been included in this shear thesis study.