Tam zamanında üretim sisteminin temel finansal tablolara etkisi ve bir uygulama
Effect of jit production system on basic financial tables and a practise
- Tez No: 229479
- Danışmanlar: PROF. DR. SELMAN AZİZ ERDEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu çalışmada sıfır stok ve sıfır hata ideallerine ulaşmayı amaçlayan, Tam Zamanında Üretim ( TZÜ ) Sistemini uygulamaya başlayan bir firmanın temel finansal tablolarında bu sistemden beklenen yararların gerçekleşip gerçekleşmediğinin analiz edilmesine çalışılmıştır. Üç bölümden oluşan bu çalışmanın ilk bölümünde TZÜ Sisteminin doğuşu, tanımı, amaçları ve unsurları ele alınmıştır. İkinci bölümde TZÜ Sisteminde maliyetleme ve satın alma ile TZÜ Sisteminin işletmelere sağladığı yararlar ile temel finansal tablolara etkileri ele alınmıştır. Çalışmanın üçüncü ve son bölümünde ise TZÜ Sistemini uygulamaya başlayan bir firmanın temel finansal tabloları üzerinde oranlar uygulanmak ve 1999-2006 yılları itibariyle karşılaştırmak yoluyla TZÜ Sisteminin işletmeye etkileri analiz edilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study it has been worked to analyze whether advantages are expected with practicing this system have become true on basic financial tables of firm that begins to practise Just In Time Production System aims to reach zero defect and zero inventory targets. The study consists of three stages: In the first part, birth, definition, aims and components of JIT Production System have been examined. In the second part, cost system and purchasing of JIT Production System, advantages that JIT Production System provides firms and JIT Production System?s effects on basic financial tables have been examined. In the third and the last part of the study, the effects of JIT Production System on firm have been worked to analyze via being practised ratios on basic financial tables of the firm that begins to practise JIT Production System and comparing these ratios from 1999 to 2006.