Hegel'in sivil toplum anlayışına eleştirel bir bakış
Critical wiew on Hegel's civil society
  1. Tez No: 229491
  2. Yazar: ERTUNÇ ARAS ERGÜNEŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SİNAN ÖZBEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Felsefe Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu çalışmada ilk olarak Alman filozof G. W. F. Hegel'in ortaya koymuş olduğu sivil toplum ? devlet ayrımından hareketle filozofun aile, sivil toplum, devlet üzerine görüşleri incelenmiştir. Hegel'in politika felsefesi alanındaki görüşleri bilgi kuramsal çalışmaları ile ilişkili olduğundan ikisi arasındaki süreklilikler gösterilmiştir. Yine çalışma içerisinde Hegel'in politika felsefesine getirmiş olduğu yenilikler ifade edilirken, kuramındaki eksik olan yanlar özellikle Karl Marx'ın eleştirisi üzerinden okur ile paylaşılmıştır. Son olarak Hegel'in devlet anlayışının eleştirisi üzerinden yürütülen çağdaş bir polemik anlatılmış ve teorik verimliliği sorgulamaya açılmıştır.
Özet (Çeviri)
This text tries to analyze G. W. F. Hegel?s ideas on family, civil society and state from the moment of his views on civil society-state relation and the endurance between his political philosophy and epistemology, for they are related each other. Also this text expresses Hegel?s innovations on political philosophy and defective points of the theory which are critisized by Karl Marx. Finally text questions the theoric efficiency of contemporary discussions on Hegel?s theory of state.