Küresel Türk deniz gücü model tanımlaması
Definition of global Turkish sea power model
- Tez No: 229499
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BEKİR GÜNAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Denizcilik, Uluslararası İlişkiler, Marine, International Relations
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bölümü
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 240
Özet
Türkiye'nin uzun soluklu stratejiler üreterek, XXI. yüzyılın ortalarına doğru yeniden bir küresel aktör olarak ortaya çıkabilmesi için, özellikle yerkürenin dörtte üçünü oluşturan denizlerde ve okyanuslarda ki etkinliğini arttırması gerekmektedir.Bu çalışmanın ana hatları şu şekilde sıralanabilir;?Strateji kavramının önemi ve küresel deniz gücü oluşturmadaki öneminin belirtilmesi,?Küresel jeopolitik teoriler çerçevesinde Mahan'ın deniz hakimiyet teorisinin irdelenmesi ve denizlerin küresel stratejilerdeki öneminin incelenmesi,?Deniz gücü oluşturulmasında tarih, mekan, kültür, nüfus gibi parametrelerinin tek tek ele alınması,?Küresel deniz gücü oluşturmak için zaruri olan stratejik irade ve stratejik zihniyet kavramlarının etkilerinin araştırılması,?Küresel Türk Deniz Gücü oluşturmak için, stratejik planlama başlığı altında önerilerin sunulmasıdır.Çalışmada, Türkiye'nin, kendi refahı ile dünyada barış ve huzurun sağlanması adına geçmişte bir dönem başardığı gibi, tekrar küresel bir deniz gücü oluşturması gerekliliği düşüncesi vurgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
In order for Turkey to be able to emerge as a global player in twentyfirst century, it has to increase its effectiveness on seas, which constitute 75% of the world, by means of developing and implementing long term strategies.The main points of this study can be summarized as follows:-The importance of the notion of ?strategy? and its effects on developing a global sea power,-Examination of Mahan?s sea control doctrines within the context of global jeopolitic teories and examination of the importance of seas on global strategies,-Examination of each of the elements of history, position, culture and demography in context of developing a sea power,-Effects of ?Strategic Willpower? and ?Strategic Mentality?on developing a global sea power, Recommendations for strategic planning to develop a global Turkish sea power.It is emphasized in this study that Turkey needs to develop a global sea power for ensuring its own prosperity as well as ensuring the peace in the world which was once accomplished during its history.