Türk ceza hukukunda koşullu salıverme
The conditional release in the turkish criminal law
- Tez No: 229505
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İSA DÖNER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Ceza İnfaz Hukukumuz 01.06.2005 tarihinde yürürlüğe giren 5275 Sayılı Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkında Kanun ile yeniden şekillenmiştir. Kanun hazırlanırken Anayasamızın temel ilkesi olan ?kanun önünde eşitlik? ilkesi ile ceza hukukunun temel ilkelerinden olan ?cezaların şahsileştirilmesi? ilkesi esas alınmıştır.Tezimizin konusunu oluşturan koşullu salıverme 5275 Sayılı Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkında Kanunun 107'nci maddesinde düzenlenmiş, 26.02.2008 tarihli 5739 Sayılı Kanunun ile 5275 Sayılı Kanunda yaoılan değişikliklerle son halini almıştır. Ayrıca 06.04.2006 tarihinde Ceza İnfaz Kurumlarının Yönetimi ile Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkında Tüzük çıkartılarak uygulamada kolaylık sağlanması amaçlanmıştır.Koşullu salıverme kurumunun tez konusu olarak seçilmesinde infazda temel amacın suçluyu cezalandırmakla birlikte, toplumu suça ve suçluya karşı korumak, hükümlüyü yeniden suç işlemesini engelleyici etkenleri güçlendirerek sosyalleştirmek ve buna teşvik etmek, pişmanlık göstermesini sağlamak üretken, hukuka ve toplumsal kurallara saygılı, sorumluluk taşıyan bir yaşam biçimine uyumunu kolaylaştırmak gibi hususlar etkili olmuştur.Bu amaçla hazırlanan çalışma üç bölüme ayrılmış, birinci bölümde koşullu salıverme kavramı, kurumun ayırıcı özellikleri, bu özellikler çerçevesinde benzer müesseselerden farkları, cezanın amacından hareketle hukuki niteliği ve amacı, kurumun leh ve aleyhindeki fikirler ile tarihi gelişimi üzerinde durulmuş; ikinci bölümde, koşullu salıverme kurumunun şartları konusuna yer verilmiş; üçüncü ve son bölümde ise, koşullu salıverme kararı verilmesi, koşullu salıvermeden sonra uygulanacak rejim ve koşullu salıvermenin sonuçları incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Our Criminal Execution Law is reformed by the Law bearing the number 5275 about the Execution of Punishment and Safety Precautions which was passed at the date of 01.06.2005. While the law was prepared, the principle of ?equality before the court? which is the basic principle of our Law Constitution and the principle of ?personalizing of the punishment? which is one of the basic principles of the punishment law are taken as root.The conditional release which is the subject of my thesis is arranged by the 107th article of the Law bearing the number 5275 about the Execution of Punishment and Safety Precautions, and is completed by the changes in the law bearing the number 5739 and the law bearing the number 5275. Also, by publishing a Statute about the Management of Punishment Execution Organizations and the Execution of Punishment and Safety Precautions, it is aimed to provide simplicity on appliance.Some conditions to choose the organization of conditional release as the thesis subject; conditions which show that in the execution of punishment, as well as to punish the criminal; to protect the society against the crime and criminal, to socialize the criminal by strengthening the factors which are obstructing to commit a crime and to encourage to do this, to provide them to show regret, to make them productive, respectful towards the law and social rules, to make them congenial towards the life which makes them responsible, are effective.The work which is aimed to show this is divided into three parts; in the first part the term of the conditional release, the distinctive features of the organization, in these respects the differences from the other similar organizations, in the respect of the aim of punishment legal quality and aim, the ideas about the advantage or disadvantage of the organization and the historical development of the organization are told. In the second part, the conditions of the conditional release are mentioned; and in the last part, deciding the conditional release, the regime which is applied after the conditional release and the results of the conditional release are researched.