Avrupa Birliği üyelik sürecinde Türkiye'de yerel yönetimlerin kentsel hakların gelişimine etkileri
In Turkey local managements' influence to urban rights' developments in membership process of the European Union
- Tez No: 229504
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAMZA ATEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü
- Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Avrupa Birliği süreci ile önem kazanan yerelleşme anlayışı yerel yönetimlerin güçlenmesine olanak sağlamıştır. Yerel yönetimlerinin konumlarını güçlendirmek amacıyla Avrupa Konseyi tarafından Avrupa Yerel Yönetimler Özerklik Şartı kabul edilmiştir. Şart'ta, yerel yönetimlerin her türlü demokratik rejimin temellerinden biri olduğu belirtildiği gibi yurttaşların yerel yönetimlere katılma hakkı da vurgulanmaktadır.Yerel topluluk üzerinde de olumlu etkiler sağlayan Özerklik Şartı, kentsel haklar açısından hem yerel yönetime katılma hakkını güvence altına almakta, hem de kentsel hakların yaşama geçirilmesini gerçekleştirebilecek güçlü yerel yönetimin sağlanmasını amaçlamaktadır.Küreselleşme ve yerellik olgusunun karşılaştığı yerlerin başında kentler gelmektedir. Süreklilik gösteren kentleşme olgusu kentlileşmenin önemini artırdığı gibi kent hukukunun da oluşmasını sağlamıştır. Bu şekilde yerel topluluk üyelerinin temel hakları ve ödevleri, siyasi, sosyal ve ekonomik hakları, yaşanabilir bir çevrede yaşama hakları ortaya çıkmıştır. Bu üç kuşak haklar yerelde korunur ve kullanılır hale gelmektedir. Bu yüzden kentli haklarının tanımını net olarak yapmak mümkün görünmemektedir. Kısaca kentli hakları insan haklarının kentli boyutu olarak ifade edilebilir.Kentsel haklar hem Özerklik Şartı hem de Avrupa Kentsel Şartı ile güvence altına alınmıştır. Ancak kentsel hakların sağlanması için devletin yatırım gücü ile beraber toplumda herhangi bir zorlama olmadan kentsel hakların korunması gerekliliği bilincinin oluşması gereklidir. Bunun için de önemli olan kentlilik bilincinin oluşmasıdır.
Özet (Çeviri)
Decentralization conception, which comes into question proces of Europen Union has provided facility to resurgence of local government. Europen Charter on Local Autonomy is approved for the aim of resurgence local government?s position by Council of Europe. In Charter, it is specified that local government is one of the essential all sorts of democratic regime and accented participation right of citizenship to local government, too.Autarchy stipulaton which has positive influence on local community, either provide protection of participation to the local goverment or intend a strong local goverment which can carry out the urban rights in terms of urban rights.Urban is the center place that globalization and subsidiarity come accross the places. Urbanization fact increases either urbanized importance or provides to consist urban law. So it emerges that participation of local community basic rights and obligations, politic, social and economical rights, survival rights in habitable environmental. These three period rights get protected and used in local. Therefore it is not possible to define urban rights celarly. Briefly it is expressed that urban rights are urban dimension of human rights.Urban rights have assured with either Autonomy Charter or Europen Urban Charter. But it is necessary that state?s investment power and have conscious of protect the urban rights not any compulsion for providing urban rights. Important for this is that taking shape of urban cancious.