Belediyelerde halkla ilişkiler ve Pendik Belediyesi örneği (2006-2007)
Public relations in municipalities - the case of Pendik Municipality (2006-2007)
  1. Tez No: 229515
  2. Yazar: HATİCE NUR SUBAŞI
  3. Danışmanlar: DOÇ. HAMZA ATEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halkla İlişkiler, Kamu Yönetimi, Public Relations, Public Administration
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset ve Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Belediyelerde Halkla İlişkiler ? Pendik Belediyesi Örneği adlı bu tez çalışması, teorik bir çerçeveyle bir örnek belediyeyi de kapsamaktadır. Tezin birinci bölümünde, halkla ilişkiler kavramı, halkla ilişkilerin önemi, yöntemi ve araçları açıklanmıştır. İkinci bölümde, dünyadaki halkla ilişkiler uygulamaları kısaca açıklanmıştır. Üçüncü bölümde, Türkiye'de halkla ilişkilerin gelişimi, halkla ilişkiler konusunun kamu yönetimi ve belediye alt başlıklarında incelenmesi ve belediyede halkla ilişkiler yöntemlerinden oluşmaktadır. Dördüncü bölüm, çalışmanın örneklemi olan Pendik Belediyesi'ndeki halkla ilişkiler etkinliklerinin incelenmesi ve değerlendirilmesi konularını içermektedir. Beşinci bölümde ise, örneklem olarak ele aldığımız belediyenin gelecek projeksiyonu hakkındaki düşüncelerimiz incelenmiştir. Sonuç olarak; Pendik Belediyesi'nde halkla ilişkiler faaliyetleri olmasına rağmen yeterli değildir.
Özet (Çeviri)
This dissertation, named as ?Public Relations in Municipalities- The Case of Pendik Municipality?, investigates the current state of public relations in a sample municipality, in the light of a relatively developed theoritical framework. The first chapter provides a brief conceptual and theoretical framework for the issue of public relations in public sector, including the meaning of public relations, its importance, and the methods and tools of public relations. Some examples of public relations in the world are shortly dealt with in the second chapter. The third chapter consists of development process of public relations in Turkey, with a specific reference to public relations in Municipalities. The fourth chapter provides an analysis and evaluation of the activities held by the public relations units in Pendik Municipality. Our remarks about future projection of the municipality are explained in the last chapter. The main finding of this dissertation is that, while there are significant efforts on the name of public relations in Pendik Municipality, they are not sufficient in a number of respects.