Yöneticilerin statüleri ile örgütsel bağlılık arasındaki ilişkinin tespitine yönelik bir çalışma
A study aiming to find the relation between management levels and organizational commitment
  1. Tez No: 229516
  2. Yazar: TARIK ARSLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURULLAH GENÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 252
Özet
Günümüzün rekabetçi ortamında, kar amacı güden veya gütmeyen her türlüörgüt için örgütsel bağlılık çok önemli bir faktördür. Zira örgütsel bağlılık örgütüyelerinin işle ilgili davranışlarını anlamada oldukça önemli teşhis ve tespitlersunmaktadır. Bugüne kadar yapılan araştırmalar örgütsel bağlılığın; örgütün değer,misyon ve vizyonunu kabullenme, örgütle özdeşleşme, kalite geliştirme çabalarınıyerleştirme, motivasyon sağlama, takım ruhunu geliştirme, güçlendirme, gönüllüolarak örgütte kalma gibi çalışanların tutum ve davranışları ile doğrudan ilişkiliolduğunu göstermektedir. Bu tutum ve davranışlarında sonuç olarak iş tatmini,işgücü devir hızı, işten ayrılma niyetini azaltmakta olduğu ve kişisel ve örgütselperformans üzerinde olumlu etkiler yaptığı bilinmektedir.Etkin ve verimli bir şekilde işletme amaçlarını gerçekleştirme doğrultusunda,insan kaynaklarının önemini kavrayan işletmeler, artan rekabet koşullarıyla başaçıkabilmek için mevcut çalışanlarını örgüte bağlamak istemektedirler. Çalışanlarınişletmeye katılımını ve örgütün genel olarak etkinliğinin artırılmasını sağlayanörgütsel bağlılık, son yıllarda oldukça önem kazanan bir konu haline gelmiştir.Bu çalışmanın amacı; yöneticilerin statüleri ile örgütsel bağlılığın üç boyutu olanduygusal bağlılık, devamlılık bağlılığı ve normatif bağlılık arasında bir ilişki olupolmadığını tespit etmektir. Bu amaç doğrultusunda Kocaeli'nin Gebze ilçesindefaaliyet gösteren, gıda ve şekerleme üreticileri işletmelerinde çalışan farklı yönetimkademelerindeki yöneticilere, literatürde yer alan Meyer ve Allen tarafındangeliştirilen üç boyutlu örgütsel bağlılık ölçeği uygulanmıştır.Araştırma kapsamında örneklem olarak seçilen toplam 84 yöneticiye örgütselbağlılık anketi doldurtulmuştur. Elde edilen bilgiler çalışmamızla ilgili olan istatistikianaliz yöntemleri kullanılarak analiz edilmiştir. Yapılan analizler sonucunda zayıftaolsa yöneticilerin statülerinin arttıkça örgütsel bağlılıklarının da arttığı sonucunaulaşılmıştır. Ayrıca örgütsel bağlılığın üç boyutuyla yönetici statüleri arasındakiilişkiyi tespit etmek amacıyla yapılan ayrı ayrı analizler sonucunda, sadece duygusalbağlılığın yönetici statüleri ile istatistikî olarak ilişkisi olduğu tespit edilmiştir. Bunagöre yöneticilerin statülerinin artması duygusal bağlılıklarının da artmasına yol açtığıgörülmüştür. Bununla birlikte devamlılık bağlılığı ve normatif bağlılığındayöneticilerin statüleri ile azda olsa ilişkisi olduğu tespit edilmiş, ancak bu ilişkilerinistatistiksel olarak bir anlam ifade etmediği sonuçlarına varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In the competitional environment of our day, organizational commitment is a veryimportant element for both profit and non profit organizations. Becauseorganizaitonal commitment presents quite important diagnosises and shootings tounderstand behaviours of the employees about their jobs. Researches in theliteratüre shows that organizational commitment is directly related to employees?attitudes and behaviours such as appropriation of organization?s value, mission andvision, identification with the organization, providing motivation, improving teamspirit, staying with the organization voluntarily and installing of quality devolopmentefforts. It is known that as a result these attitudes and behaviours results indecrease at job satisfaction and intention to leave and has positive effects onpersonal and organizational performance.Companies that grasp the importance of human resources are willing to bindtheir employees to the organization, in order to cope with the increasing competitionconditions and in the meantime achieving the organizational purposes in an efficientand effective way. Organizational loyalty, that provides the employee participationand increase the overall efficiency of the organization, has recently started tobecome an important topic.The purpose of this study is to determine the correlation between the affective,continuance and normative loyalty that are the three dimensions of organizationalloyalty and demographic characteristics of employees. Towards this purpose, threedimensional organizational loyalty scale developed by Meyer and Allen wasimplemented to the managers at different management levels of food and candyproduction organizations in the city of Gebze of Kocaeli.In this study, organizational commitment survey is conducted on 84 managers.The data obtained from the study is analized with required statistical methods. Theresults shows that as the level of the manager increases, the degree oforganizational commitment also quitely increases. Furthermore, the analysis ofrelation between three dimensions of organizational commitment and levels ofmanagers shows that the only correlation is between the affective commitment andlevels of managers. The differences between the continuance commitment andlevels of managers and between the loyalty commitment and levels of managers arenot meaningful statistically.