Kamu yönetiminde halkla ilişkiler uygulaması olarak 'idari danışma merkezleri'
In public administrations as an application way of public relations, 'administrative consultancy centres'
  1. Tez No: 229525
  2. Yazar: SALİH ÖZGÜR SARICA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. RAMAZAN ŞENGÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halkla İlişkiler, Kamu Yönetimi, Public Relations, Public Administration
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü
  12. Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
Halkla ilişkiler son yıllarda uygulama alanı hızla genişleyen bir olgudur. İşletme yönetiminden kamu yönetimine, sivil toplum örgütlerinden siyasi yapılanmalara değin birçok alanda iletişin konusu kurumsallaşmakta ve halkla ilişkiler örgütün sürekli bir fonksiyonu haline gelmektedir.Yönetimler arasında en önemli, asli ve genel nitelikte olan kamu yönetiminde ise halkla ilişkilere olan ihtiyaç, iletişim ve bilgi çağına girdiğimiz günümüzde giderek artmıştır. Çoğulcu toplumlarda, demokratik ve verimli yönetim talepleri, kamu yönetiminin çevresine olan duyarlılığını zorunlu hale getirmiştir. Dolayısıyla toplum odaklı bir yönetim için halkla ilişkiler uygulamaları, kamu yönetiminin planlı ve sistemli iletişim ihtiyacını karşılayan bir yönetsel süreç konumundadır.Örgüt-çevre etkileşiminin en yoğun olduğu kamu yönetimlerinde, sağlıklı bir iletişim düzeni sağlamak için birtakım halkla ilişkiler yöntemleri uygulanmaktadır. Bu yöntemlerin yüz yüze ilişkiler kapsamındaki uygulama biçimi ise kamu yönetimine özgü bir oluşum olan idari danışma merkezleridir.İdari danışma merkezlerinde iletişim, makro düzeyde yönetim-kamu öğeleri arasında değil, mikro düzeyde idari birim ve birey öğeleri arasında gerçekleşmektedir. Söz konusu yapılanmalar ile kurum, bireysel ilişkilerde tek tek bireylerle ilgilenerek iletişimsizlik sorununu gidermeyi hedeflemektedir.İdare ile bireysel ilişkilerde karşılaşılan problemler, öncelikle kamu yönetiminde etik olmayan birtakım davranış modellerini pekiştirmektedir. Ayrıca bireysel başvurularda iletişimsizlikten kaynaklanan bilgi eksikliği de toplumsal işgücü ve zaman kaybını arttırmakta ve milli gelir üzerinde olumsuz etki yapmaktadır.Anlaşılması zor, büyük ve karmaşık yönetimler ise, bu olumsuz etkileri gidermek için belli başlı yöntemler ve isimler altında ?idari danışma merkezleri? yapılanmalarına giderek, örgüt-çevre iletişimini mikro düzeyde kurumsallaştırmaktadır. Kamu yönetiminde halkla ilişkilerin bir uygulama biçimi olarak idari danışma merkezleri, yönetsel ve toplumsal faydayı tesis etmede oldukça önemli bir role sahiptir.
Özet (Çeviri)
Public Relations subject is a fact whose application field is extending fast recently. Communication subject has been institutionalized and public relations have been a constant function of the organisations in plenty fields such as business administration, public administration, non-governmental organisations and political structures.The need of public relations in public administration which is the most important, actual and general among administrations has increased recently. It has been a must for public administration to be sensitive to its environment because of democratic and efficient administration demands in pluralist societies. Accordingly, public relations applications, for a public focused administration, have been an administrative process which meets the needs of a planned and systematic public administration.Several public relations methods are being applied in public administrations which have interaction most between organisation and environment to settle a right communication system. The application way of these methods in the content of face to face relations is the structure of administrative consultancy centres.Communication is carried out in administrative consultancies, not at macro level between administration and public elements but at micro level between administrative unit and public elements. In such structures, public institutions aim to deal with individuals one by one to disperse lack of communication.The problems which are faced in relations between administration and individual have been consolidating some non-ethic behaviour models. Besides, the lack of information which derives from lack of communication in individual applications has been increasing the loss of social labour force and time. It also has a negative effect on national income.Complicated, big and extensive administrations have institutionalized the interaction between organisation and environment to prevent from these negative effects by setting fundamental methods such as the structure of ?administrative consultancy centres?. In public administrations as an application way of public relations, administrative consultancy centres have an important role to provide administrative and social benefit.