Jinekolojik kanserlerde eksternal pelvik radyoterapide konformal metodla GTV, CTV, PTV'nin tayini ve tedavi alanlarının konvansiyonel metodla karşılaştırılması
Exsternal pelvic irradiation in gynecologic cancers GTV CTV, PTV definition with conformal method and comparising with conventional treatment area
- Tez No: 229550
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLYÜZ ATKOVAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Onkoloji, Oncology
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyoloji Onkolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 43
Özet
Jinekolojik malignitelerde primer ya da cerrahi sonrası radyoterapi hastalığın evresi ile ilgili olarak standart tedavi yaklaşımlarındandırGelişen radyoterapi teknikleri ile hedef volümde istenen doza ulaşılırken risk altındaki organlarda yapılabilecek maksimum korumayı sağlamak mümkün hale gelmiştirJinekolojik hastalarda kemikteki anatomik referans noktalara göre tedavi volümü belirlenen konvansiyonel metod ile bilgisayarlı tomografi kesitleri kullanılarak GTV, CTV, PTV ve nodal hedefin belirlenmesine ve iki metodun karşılaştırılmasına dayanan bir çalışma düzenlenmiştirTüm hastalara hem konvansiyonel hemde konformal metodla tedavi planı yapılmıştır. Hastaların tümü tedaviye konformal metod ile alınmış olup konvansiyonel metod sanal ortamda karşılaştırma için kullanılmıştırÇalışmamıza 24 hasta dahil edilmiştir. Hastaların18'i serviks kanseri, 6'sı endometrium kanseri tanılıdır. 13 hastaya cerrahi sonrası radyoterapi uygulanmıştır. Hastalığın evresi ile ilgili olarak eksternal pelvik radyoterapi tek başına veya intrakaviter radyoterapi ile birlikte uygulanmıştır. Eksternal radyoterapi dozu 45 ve 50.4 Gy, intrakaviter radyoterapi tedavi dozu 15 ve 27.5 Gy'dir. Serviks kanserli hastaların 15'i eşzamanlı olarak haftalık 40 mg/m2 Cisplatin tedavisi almıştırHer iki tedavi metodu planları Wilcoxon Matched-Pairs Signed-RanksTest'i ile karşılaştırılmıştırSonuçta; konformal tedavi metodunda daha büyük alan boyutları olmasına rağmen tedaviye giren alan hacminin istatistiksel anlamlılık düzeyinde daha küçük olduğu saptanmıştır. Ayrıca bu yöntem ile hedef lenf nodları tedavi alanı içine daha iyi dahil edilmiş ve doz homojenitesi daha iyi sağlanmıştır. Tedavi alanına giren risk altındaki organlar olan rektum, mesane ve ince bağırsaklar açısından her iki tedavi modalitesi arasında belirgin bir fark gözlenmemiştir. Sadece 30Gy, 40 Gy ve 45 Gy alan ince bağırsak volümlerinde yine konformal metodun istatistiksel anlamlılık düzeyinde avantajlı olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Radiotherapy is the standard therapy option for the gynecologic malignancies both in primary or postoperative setting according to the disease stageIt is now possible with the developments in radiotherapy technology to attain maximum protection of the organs at risk whereas the target volumes get the prescribed doseThis study is organized to compare the conventional method which determines the teatment volumes according to the anatomical bone reference points with the three dimensional method in which GTV, CTV, PTV and nodal targets are defined using computarized tomography sections in gynecology patientsThe treatment was planned separately both in conventional and conformal ways for each patient, but given conformally. The conventional method was used as imaginaryTwenty-four patients were included in our study. Eighteen patients had invasive servical cancer, the other six patients had endometrial cancer. Thirteen patients received postoperative radiotherapy. External pelvic radiotherapy alone or with intracavitary radiotherapy was applied in respect of the disease stage. The dose were 45 and 50.4 Gy for external radiotherapy, 15 and 27.5 Gy for intracavitary radiotherapy. Fifteen of the 18 patients with invasive cervical cancer had concurrent weekly Cisplatinum of 40 mg/m2.Both treatment methods were compared by Wilcoxon Matched-Pairs Signed-Ranks Test.In conclusion, despite the treatment fields were larger in conformal method, the treated volumes were smaller at a statistically significant level. Furthermore inclusion of targetted lymph nodes in the treatment volume and obtaining the dose homogenity were better with this method. The two treatment methods showed no difference by means of the organs at risk which were rectum, urinary bladder and small intestines. The conformal method showed a statistically significant advantage only for the volumes of the small intestines which received 30 Gy, 40 Gy and 45 Gy.