HBe antijen negatif kronik hepatit B hastalarında izlem
Follow-up HBeAg negative patients with chronic hepatitis B
  1. Tez No: 229562
  2. Yazar: AHMET MURAT DÖNMEZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN ŞENTÜRK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Gastroenteroloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 42
Özet
Amaç: Çalışmamızda HBeAg negatif kronik hepatit B hastalarının uzun dönem prognozunu, prognoza etki eden faktörleri ve uygulanan antiviral tedavilerin etkinliklerini ortaya koymayı amaçladık.Hasta seçimi ve yöntem: Ocak 1993 ve Nisan 2008 arasında CTF İç Hastalıkları AB Hepatoloji polikliniğine başvuran HBeAg negatif kronik hepatit B hastalarının dosyaları geriye dönük olarak tarandı. Dosya kayıtları veya takipleri belirgin eksik olanlar ve Hepatit B ile beraber hepatit C veya hepatit D tanısı da olan hastalar çalışmaya alınmadı.SONUÇ: 122 hasta çalışmaya dahil edildi. Hastaların 86'sı (%70.5) erkek, 36'sı (%29.5) kadındı. Hastaların ortalama takip süresi 84,6 (SD±47,7) aydı. HBsAg 3 hastada (%2.4) negatifleşti. AntiHBs 1 hastada gelişti (%0.8). Dört hasta öldü (%3.3). Siroz gelişen hasta sayısı 23'dü (%18.9). Siroz tanısı olan ve olmayan hastalar arasında yapılan multivariate analizde; cinsiyet, ilk başvuru sırasındaki HBV DNA ve ALT düzeylerinde istatiksel olarak anlamlı farklılık yoktu. Tanı sırasındaki yaş ve karaciğer biyopsisindeki histolojik aktivitelerinde ise her iki gurup arasında istatiksel olarak anlamlı fark vardı. Siroz olanların yaşı ve biyopsilerindeki histolojik aktiviteleri daha ileriydi. Hepatosellüler karsinom 5 hastada saptandı (%4.1) ve ortalama gelişme süresi 66.4 (SD±48.2) aydı. Bu hastaların hepsi daha öncesinde siroz tanısı almıştı. Pegylated interferon ile tedavi sonu yanıt oranı %44.4 ve kalıcı yanıt oranı %11.1'di. İnterferon alfa ile tedavi sonu yanıt oranı %55.3 ve kalıcı yanıt oranı %10.5'di. Lamivudine ile tedavi sonu yanıt oranı %71.6, kalıcı yanıt oranı %9.8, direnç oranı ise %9.9'du. Entecavir tedavilerinin hepsi devam ediyordu. Ortalama tedavi süresi 8.1 aydı ve biyokimyasal ve virolojik yanıt alınanların oranı %93.8'di.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of our study is to object long term prognosis, the factors that effects prognosis and the efficiency of the antiviral treatments in HBeAg negative patients with chronic hepatitis B.Patient selection and method: HBeAg negative patients with chronic hepatitis B who applied to Hepatology outpatient clinic of Cerrahpaşa Medical Faculty between January 1993- April 2008 were evaluated in the study.Conclusion: 122 patients were included in the study. 86 (70.5%) of the patients were male, 36 (29.5%) were women. The patients mean follow up period was 84.6 (SD±47.7) months. In 3 patients, HBsAg (2.4%) was became negative. AntiHBs was developed (0.8%) in 1 patient. 4 patients were died (3.3%). The patients who had cirrhosis were 23 (18.9%). In multivariate analyses; sex , HBV DNA and ALT levels at the first application time between the patients with cirrhosis or without cirrhosis, no significantly statistical difference was found. Age and histological activity in liver biopsy at the diagnosis time between the two groups, statistically significant differences was found. Age was older and the histological activity in the liver biopsy was more advanced in the patients who had cirrhosis. Hepatocellular carsinoma was found in 5 patients (4.1%) and mean development time was 66.4 (SD±48.2) months. End of treatment respond with pegylated interferon was 44.4% and sustained respond was 11.1%. End of treatment respond with alpha interferon was 55.3% and sustained respond was 10.5%. End of treatment respond with lamivudine was 71.6% and sustained respond was 9.8%, resistance ratio was 9.9%.