İskemik kolon oluşturulmuş sıçanlarda amifostin ve pentoksifilinin kolon anastomozu üzerine etkisi
The effects of amifostine and pentoxifylline on the healing of ischemic colon anastomosis in rats
  1. Tez No: 229566
  2. Yazar: EVRİM BEKEN ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF ÇİÇEK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
Amaç: Kolorektal cerrahide, anastomoz kaçağı genellikle iskemiye bağlı gelişmektedir. Çalışmamızda, amifostin ve pentoksifilinin sıçan modelinde, iskemik kolon anastomozu üzerine etkilerini araştırdıkGereç ve Yöntem: Bu deneysel çalışma, 40 adet 5 eşit gruba ayrılmış, Wistar albino cinsi sıçan üzerinde yapıldı. Kolonik rezeksiyon ve anastomoz rektosigmoid bölgeye uygulandı. Kontrol grubuna (I) ilave tedavi verilmedi. Grup II, III, IV, V in ise kolon mezenteri bağlanarak iskemik kolon modeli oluşturuldu. Grup III' e amifostin, Grup IV' e pentoksiifilin, Grup V'e ise her iki madde birlikte verildi. Anastomoz yapılan segment çıkarılarak, histopatolojik değerlendirme, hidroksiprolin seviyesi ve patlama basıncı ölçümü yapıldı.Bulgular: Grup II nin hidroksiprolin değerinin, tüm gruplar içinde en düşük ölçüm olduğu görüldü. Ancak istatistiksel olarak grup II ile grup III, IV, V arasında anlamlı bir fark bulunmazken (p>0,05), grup I den, grup II istatiksel olarak düşük bulundu (p0,05). Histopatolojik bulgular değerlendirildiğinde ortalama yara iyileşme skoru grup II nin en düşük tespit edildi. Bu değer grup I, IV, V ile karşılaştırıldığında istatistiksel olarak anlamlı (p0,05).Sonuç: İskeminin anastomoz iyileşmesini bozduğu gösterilmiştir. Ayrıca çalışmada; iskemik kolon anastomozunda amifostin ve pentoksifilinin, anastomoz iyileşmesinine olumlu etkileri tesbit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: İn colorectal surgery, anastomotic failure is usually due to ischemia. In our study, we analyzed the effects of amifostine and pentoxifylline on ischemic colonic anstomoses in the rat model.Materials and methods: İn this research colonic resection and anastomosis in rectosigmoid region were done in 40 Wistar-Albino rats of five groups of equal number. The control group (I) received no further treatment. Colon mesentery was ligated to induce ischemia in group II, III, IV and V. The subjects of group III were treated with amifostine, group IV with pentoxifylline and group V were treated with both. All rats were sacrificed and anastomotic segments were removed on the 4th day. And the healling of anastomosis is measured with bursting pressure, hydroxiproline levels and histopatological examination.Results: The hydroxyproline assay revealed that rats in group II, ischemic colonic anstomosis have lowest level. Although there were no significant difference when compared group II with III, IV and V (p>0,05). But the difference is statistically meaningful between Group II and group I (p0,05). Anastomotic wound healling scores were lowest in group II, it is statistically significant (p0,05).Conclusion: İschemia impairs anastomotic healling but amifostine and pentoxifylline improves anastomotic healling in ischemic conditions.