İnterferon-? tedavisi alan kronik hepatit C hastalarında tiroid otoimmünitesi ve disfonksiyonu
Thyroid autoimmunity and dysfunction in patients with chronic hepatitis C receiving ınterferon-? therapy
  1. Tez No: 229565
  2. Yazar: TOLGA TOPCU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERTUĞRUL TAŞAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Dahiliye Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Endokrinoloji ve Metabolizma Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 39
Özet
Giriş ve Amaç. Ülkemizde IFN-? ve onun geliştirilmiş molekülü olan Peg-IFN-? iletedavi edilen kronik hepatit C hastalarında tedaviye bağlı tiroid disfonksiyonugelişim sıklığı bilinmemektedir. Çalışmamızda Peg-IFN ?-2a/2b ile tedavi edilenkronik hepatit C hastalarında yeni tiroid otoantikoru ve klinik tiroid hastalığı gelişimsıklığı ile Peg-IFN-? tedavisine bağlı tiroid disfonksiyonu gelişimine eğilim yaratanfaktörler araştırılmıştır.Hastalar ve Yöntem. Peg-IFN ?-2a/2b ile tedavi edilen 18-65 yaş arası(45,04±11,90) 10 kadın (%38), 16 erkek (%62) toplam 26 kronik hepatit C hastasıtedavi öncesi ve tedavi süresince prospektif olarak izlenmiştir. Serum sT3, sT4, TSH,anti-TG, anti-TPO, TRAB düzeyleri tedavi öncesinde, tedavinin 12. ve 24.haftalarında değerlendirilmiş, TSH düşüklüğü gelişenlerin tiroid sintigrafisi ve RAIuptake tetkikleri yapılmıştır. Cinsiyet, tedavi öncesi otoantikor pozitifliği ve tedavidekullanılan Peg-IFN-? türünün IFN aracılı tiroid disfonksiyonu ile ilişkisi x² yöntemiile araştırılmıştır.Bulgular. Peg-IFN-? tedavisi alan kronik hepatit C hastalarında tiroid disfonksiyonugelişim sıklığı %26,9 olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Introduction and Objective. IFN-? and it's developed analogue Peg-IFN-? is usedin treatment of chronic hepatits C. In our country incidence of thyroid dysfunctionand antithyroid antibody due to IFN treatment is not known. The aim of this study isto investigate the incidence and risk factors for devolopment of antithyroidantibodies and thyroid dysfunction recieving IFN-? and Peg-IFN-? for chronichepatitis C in Turkish population. .Patients Method and Sytatistics. Prospectively and during the course of the study18-65 years old 16 male and 10 female patients recieving Peg-IFN ?-2a/2b (n=26)included to the study. İnitial, 12th week and 24th week thyroid function tests andantibodies were studied. Thyroid scan and thyroid RAI uptakes were obtained inpatients who developed TSH supression. x² test was used to investigate the relationbetween sex, age, antibody production, type of IFN treatment and thyroiddysfunction.Results. Incidence of antithyroid antibody devolopment was found 26,9%. Therewas no relation between type of Peg-IFN-? theraphy and antibody devolopment orthyroid dysfunction.