Çölyak hastalığında otoimmün antikor sıklığı
Autoantibodies frequency in celiac disease
  1. Tez No: 229576
  2. Yazar: ERKAN ÇAĞLAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET DOBRUCALI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 37
Özet
Amaç: Çalışmamızda çölyak hastalığında sağlıklı kontroller ve otoimmün hipotiroidili hastalar ile karşılaştırmalı olarak, anti-GAD, adacık hücre antikoru (ICA), anti-TPO, anti-TG, FANA, anti-ds DNA, anti-SSA, anti-SSB, anti-Sm, AMA, ASMA, LKM sıklığını araştırmak istedik.Yöntem ve Gereçler: Çalışmaya yaş ve cinsiyet uyumlu 31 çölyak hastası, 34 otoimmün hipotiriodili ve 29 sağlıklı birey alınmışıtr. Bu kişilerin kanlarından elde edilen serumlarda ELİSA yöntemiyle anti-GAD, anti-SSA, anti-SSB, anti-Sm, anti-ds DNA, anti-TPO ve anti-TG ;immünflorasans metodla AMA-LKM, ASMA, ANA ve ICA çalışıldı. Klinik bilgiler ve FT4-TSH sonuçları hasta dosyalarının retrospektif analizi ile elde edildi. Gruplara ait veriler SPSS 13.0 programında değerlendirildi. Gruplar arasındaki karşılaştırmada x² yöntemi kullanıldı.Bulgular: Çölyak hastalarında anti-GAD, anti-SSA, anti-SSB ,anti-Sm ,anti-ds DNA, AMA-LKM, ASMA, ANA, ICA antikor sıklıkları diğer gruplarla karşılaştırıldığında farklı bulunmadı. Anti-TPO ve anti-TG pozitiflikleri otoimmün hipotiroidili hastalarda diğer gruplarla karşılaştırıldığında anlamlı şekilde yüksek saptandı (
Özet (Çeviri)
Objective: In our study, we investigated the frequency of anti-GAD, islet cell antibody (ICA), anti-TPO, anti-TG, FANA, anti-ds DNA, anti-SSA, anti-SSB, anti-Sm, ASMA, AMA-LKM in celiac disease when compared with healthy controls and autoimmune hypothyroid patients.Materials and methods: Age and sex compatible 31 celiac patients, 34 autoimmune hypothyroid patients and 29 healthy subjects, included in the study. Anti-SSA, anti-SSB, anti-Sm, anti-ds DNA, anti-GAD, anti-TPO and anti-TG were studied by ELISA method; AMA-LKM, ASMA, ANA and ICA studied by immunofluorescence method. Clinical data and the results of FT4-TSH were collected from the patients files by retrospective analyses. SPSS 13.0 program was used for the data regarding the groups, x2 method was used in comparison within the groups.Results: Frequency of the anti-SSA, anti-SSB, anti-GAD, anti-Sm, anti-ds DNA, AMA-LKM, ASMA, ANA, ICA, antibodies were not significantly different in groups. Anti-TPO and anti-TG positivity was found significantly higher (