İleri evre küçük hücreli dışı akciğer kanseri olgularında prognostik faktörler ve PET/BT
Prognostic factors and PET/BT in non-small cell lung cancer patients
- Tez No: 229577
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜNAY AYDIN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
Çalışmamızda hastanemize başvuran inoperabl akciğer kanserli hastalarda prognostik faktörleri belirlemeye çalıştık. Literatürle verilerimizin bir kısmı korele iken literatürle çelişen sonuçlar da mevcuttu.T, N, ve M'nin prognozdaki önemi tartışılamaz. Bizim verilerimiz de bu yönde idi.PET/BT'nin mediastinal evrelemedeki önemi bilinmektedir. Bu konuda bizim kliniğimizde de yapılan bir tezin sonucu bunu desteklemektedir(56). Çalışmamızda PET/BT nin mediastinal evrelemedeki önemi kadar prognozun tayininde önemi olmadığı sonucuna vardıkBunların dışında literatürde serum LDH, kan hemoglobin düzeyi, kilo kaybı, yaş, cinsiyet gibi faktörlerin prognoza etkisi olduğunu gösteren çalışmalar mevcuttur. Ancak biz bu faktörlerin hastalarımızın sağ kalımına istatistiksel düzeyde anlamlı etkisini gözlemlemedik.Sonuç olarak ileri evre KHDAK'li hastalarda TNM evrelemesi hasta prognozunu değerlendirmede en önemli faktör olmasına karşın tek başına yeterli değildir. Çalışmamızda ana kitlenin SUV değerinin prognozu belirleyen önemli bir faktör olmadığı bulunmuştur. Ancak SUV değerini etkileyen ek faktörlerinde göz önünde bulundurulduğu daha geniş kapsamlı çalışmalar farklı yorumlara ulaşabilir. Ayrıca çalışmamızda istatistiksel olarak anlamsız bulunsada hastanın tedavi stratejisinin belirlenmesinde rol oynabileceği için hastanın performans durumu, kan hemoglobin düzeyi, serum LDH düzeyi, kilo kaybı gibi ek faktörlerin de dikkate alınmasının gerekli olduğunu düşünüyoruz.
Özet (Çeviri)
We tried to investigate the prognostic factors in patients with inoperable lung cancer.While some of our results correlated well with the literature some did not.T, N and M are very important factos for prognosis.Our results were found to be in the same direction.The importance of PET/CT for mediastinal staging is well known.A thesis from our clinic also supports this data (56). In our study, we have concluded that PET/CT is not as important as for prognosis as it has been for mediastinal staging.Besides this, there are studies which show that serum LDH, hemoglobin level, weight loss, age and gender effect prognosis.We have not observed that these factors were statistically significant for survival.Consequently, although TNM staging is the most important factor in patient prognosis it is not adequate by itself.We have found that the SUV value of the mass is not a significant factor for prognosis.If the additional factors which effect the SUV value are considered in large studies, different results may be obtained.Although additional factors such as performance status, hemoglobin level, serum LDH level and weight loss are not significant, they may play a role in the treatment strategy of the patient.