Behçet hastalarında nörolojik tutulumun klinik ve elekrofizyolojik parametreler ile değerlendirilmesi
The evaluation of neurological involvement in behçet disease with clinical and neurophysiological parameters
  1. Tez No: 229598
  2. Yazar: ASLIHAN YILDIRIM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMEL KÖSEOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroloji, Neurology
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Amaç: Klinik ve nöroradyolojik degerlendirmeye ek olarak, beyin sapıuyarılma potansiyelleri (BAEP) ve temporal eksteroseptif supresyon periyot (ES)çalısmaları seklinde gerçeklestirilen nörofizyolojik testler ile Behçet Hastalıgı'ndakinörolojik etkilenmeyi degerlendirmek amaçlanmıstır. Nöroradyolojik ve klinik olaraknörobehçet bulgusu olan ve olmayan hastalarda bu testlerle herhangibir nörolojiktutulumun ve varsa bu etkilenmenin basagrısı, mukokütanöz ataklar gibi klinikparametrelerle iliskisinin olup olmadıgı gösterilmek istenmistir.Hastalar ve Yöntem: Çalısmaya 70 Behçet hastası (dokuzu nörobehçethastası) ve 22 saglıklı kontrol olgusu alındı. Gruplar arasında yas ve cinsiyet dagılımıaçısından istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık yoktu. Her hastada nörolojik vedermatolojik degerlendirmenin yanında nöroradyolojik ve nörofizyolojik incelemeleryapıldı. Hasta hikayesi alınırken basagrısı ve basagrısının mukokütanöz lezyonlarlailiskisi özellikle sorgulandı.
Özet (Çeviri)
Aim: To evaluate neurologic involvement in Behçet Disease with theneurophysiological tests, brain stem auditory evoked potantial (BAEP) and temporalexteroceptive suppression (ES) period, in addition to clinical and neuroradiologicinvestigations and to find if the neurophysiologic tests show any neurologicinvolvement in the patients with and without clinical or neuroradiologic findings ofneurobehçet disease and if the possible neurophysiologic findings are related with theclinical parameters like headache and mucocutaneous attacks.Patients and methods: Seventy Behçet patients (9 with neurobehçet) and 22healthy control subjects were involved into the study. There was no statistical differencebetween the distributions of age and gender in the groups. In addition to neurologic anddermatologic examination, each patient underwent neuroradiologic andneurophysiological investigations. Special attention were paid to headache and itsrelation to mucocutaneous lesions in the history of the patients. As neurophysiologicalinvestigations, BAEP and temporal ES period studies were performed bilaterally in bothof the patient and control group.