Oral lökoplakili olgularda genomik instabilitenin kardeş kromatid değişim sıklığı ve mikronukleus sıklığı yöntemleriyle araştırılması
Genomic instability determining by using sister chromatid exchange and micronucleus methods in oral leukoplakia patients
- Tez No: 229634
- Danışmanlar: PROF. DR. HAKKI TANYERİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ağız, Diş, Çene Hastalıkları ve Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Oral lökoplaki, oral mukozanın bilinen diğer hastalık ve rahatsızlıklarının haricinde kanser riski taşıyan beyaz plakları olarak tanımlanmaktadır. Oral lökoplakinin kesin tanısı diğer beyaz lezyonların elimine edilmesi ve alınan biyopsi sonrasında histopatolojik inceleme sonucu konur. Oral lökoplaki lezyonlarının histopatolojik incelemesi basit hiperplaziden skuamoz hücreli karsinoma kadar pek çok farklı şekilde tanımlanabilir. Prekanseröz bir lezyonun malign transformasyonunda genomik instabilitenin rol oynadığı düşünülmektedir. Kardeş Kromatid Değişim Sıklığı (KKD) ve Mikronukleus Sıklığı (MN) yöntemleri genomik instabiliteyi belirlemek için kullanılan yöntemlerdendir. Çalışmamızın amacı oral lökoplaki hastalarının genomik instabilitesini KKD ve MN yöntemleriyle belirleyip, bu sonuçları hem sağlıklı hem de oral kanserli kontrol grupları ile karşılaştırarak genomik instabilitenin malign transformasyondaki etkisini belirlemektir. Çalışmamızda histopatolojik inceleme sonucu oral lökoplaki teşhisi konulmuş 30 hasta çalışma grubumuzu, tedavisine başlanmamış 15 adet oral kanser hastası ve 15 adet sağlıklı birey kontrol gruplarımızı oluşturmaktadır. Hastalarımız tütün ve alkol alışkanlıkları, eğitim düzeyleri, ailede kanser hikayesi ve lezyonların klinik özellikleri açısından değerlendirilmiş ve her bireyin periferik kandaki lenfositlerinde KKD ve MN değerleri belirlenmiştir. Çalışmamız sonucunda ortalama KKD değerleri sağlıklı grupta (5,97±1,18), oral lökoplakili gruba (7,92±2,01) ve oral kanserli gruba (7,93±1,61) göre anlamlı düzeyde düşük bulunmuştur. Ortalama MN değerleri açısından sağlıklı bireyler (27,07±9,75) oral lökoplaki hasta grubundan (38,76±14,25) ve oral lökoplaki hasta grubu da oral kanser hasta grubundan (52,60±17,41) anlamlı düzeyde düşük bulunmuştur. Çalışmamız sonucunda yüksek KKD ve MN değerlerine sahip oral lökoplaki hastalarının klinik olarak yakın takip altında tutulması gerektiğini düşünmekteyiz. Ayrıca oral lökoplaki hastalarında lökoplakinin etyolojik faktörlerinin yanı sıra genomik instabiliteninde rütin olarak belirlenmesinin hastalığın prognozuna yardımcı olacağını düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
Oral leukoplakia is white plaques on the oral mucous membrane which can transform to a cancer. The diagnosis of the oral leukoplakia is realized by the elimination of other white lesions and histopathological analysis of the biopsy. The histopathological analysis of the oral leukoplakia can be identified in many ways like simple hyperplasia and squamous cell carcinoma. It is predicted that genomic instability plays a role in the malignant transformation of a precancerous lesion. Sister Chromatid Exchange (SCE) and Micronucleus (MN) are biomarkers which are used to determine the genomic instability. The aim of the present study is to assess the genomic instability with SCE and MN and to compare the results with healthy and cancerous control groups and assess the effect of genomic instability in malignant transformation. In the present study, research group is composed of 30 patients who were diagnosed with leukoplakia by histopathological analysis. Control group is composed of 15 patients who were oral cancer patients but their treatment did not start. There were also 15 healthy people in the control group. Tobacco and alcohol habits of the patients, educational levels, cancer family history and the clinical features of the lesions were analyzed. SCE and MN values of peripheral blood lymphocytes were determined. At the end of the study, SCE values of healthy group: (5.97+/-1.18) was significantly lower than oral leukoplakia group (7.92+/-2.01) and oral cancerous group (7.93+/-1.61). Average MN values of healthy group (27.07+/-9.75) were significantly lower than oral leukoplakia patient group (38.76+/-14.25) and values of oral leukoplakia patient group were significantly lower than oral cancerous group (52.60+/-17.41). According to the results of the present study, patients of oral leukoplakia with high SCE and MN values should be follow up frequently. Furthermore, the routine analysis of the genomic instability along with etiologic factors will assist the prognosis of oral leukoplakia.