Paraoksonaz gen polimorfizmlerinin ve serum paraoksonaz aktivitesinin oral skuamöz hücreli karsinomalar ile ilişkisinin araştırılması
Research of paraoxonase gene polymorphisms and serum paraoxonase activity in oral squamous cell carcinomas
- Tez No: 229633
- Danışmanlar: PROF. DR. MERAL ÜNÜR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Kulak Burun ve Boğaz, Moleküler Tıp, Dentistry, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat), Molecular Medicine
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ağız, Diş, Çene Hastalıkları ve Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Dünyanın birçok bölgesinde ciddi ve büyüyen bir sorun haline gelen oral kanserlerin lipid peroksidasyonu ve antioksidan savunma sistemleri ile ilişkili olduğu ortaya konulmuştur. Çalışmamızda serum PON aktivitesi düzeyleri ve PON 55, PON 192 gen polimorfizmlerinin oral skuamöz hücreli karsinomalar (OSHK) ve risk faktörleri ile ilişkisinin belirlenmesi, OSHK'ye yatkınlık konusunda diagnostik bir belirteç olarak kullanılabilirliğinin araştırılması amaçlanmıştır. Çalışmaya dahil edilen 57 OSHK hastasında PON 55 ve PON 192 gen polimorfizmlerinin dağılımı polimeraz zincir reaksiyonu-restriksiyon fragmanı uzunluk polimorfizmi (PCR-RFLP) yöntemi ile incelenmiş, serum PON aktivite düzeyleri araştırılmış ve 59 sağlıklı kontrol grubu bireyi ile karşılaştırılmıştır. Serum PON aktivite düzeyi hasta grubunda kontrol grubuna oranla istatistiksel olarak anlamlı derecede düşük bulunmuştur (p: 0,000). Hasta/kontrol gruplarında PON 55 genotip dağılım frekansları sırasıyla LL: 0,60/0,611; LM: 0,40/0,352; MM: 0,0/0,037 olarak ve PON 192 genotip dağılım frekansları sırasıyla AA: 0,346/0,549; AB: 0,615/0,451; BB: 0,038/0,0 olarak tespit edilmiştir. PON 192 B allelinin hasta grubunda kontrol grubuna oranla istatistiksel olarak anlamlı derecede yüksek olduğu ve hastalık gelişme riskini 2,30 kat artırdığı saptanmıştır (p: 0,038). Hastalık gelişme riskinin PON 192 B alleli taşıyan kadınlarda 3,89 kat (p: 0,02); PON 192 B alleli taşıyan 40 yaş ve altı bireylerde ise 2,32 kat (p: 0,039) yüksek olduğu gözlenmiştir. PON 55 M alleli taşıyan bireylerde hastalık gelişme riskinin sigara varlığında 3,32 kat (p: 0,048), hem sigara hem alkol varlığında ise 4 kat arttığı saptanmıştır. Paraoksonazın oral karsinogenezis sürecinde etkili olabileceği izlenimi elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
It has been stated that oral cancers, an increasingly serious issue in many parts of the world, have relation to lipid peroxidation and antioxidant defense systems. This study aims at determining the relation of serum paraoxonase (PON) activity levels and PON 55, PON 192 gene polymorphisms to oral squamous cell carcinoma (OSCC) and risk factors; and at identifying whether they could be used as diagnostic markers for predisposition to OSCC. The distribution of PON 55 and PON 192 gene polymorphisms in 57 OSCC patients were determined by polymerase chain reaction-based restriction fragment length polymorphism analysis, serum PON activity levels were measured and compared with 59 healthy control subjects. Serum PON activity levels were found to be significantly lower in patient group compared to the control group (p: 0.000). Among patient/control groups frequencies of PON 55 genotypes were LL: 0.60/0.611; LM: 0.40/0.352; MM: 0.0/0.037 and frequencies of PON 192 genotypes were AA: 0.346/0.549; AB: 0.615/0.451; BB: 0.038/0.0, respectively. The frequency of PON 192 B allele among patient group was significantly higher than among control group and individuals with PON 192 B allele showed 2.30 fold increased risk of the disease (p: 0.038). Women with PON 192 B allele showed 3.89 fold (p: 0.02); 40 and younger aged individuals with PON 192 B allele showed 2.32 fold (p: 0.039) increased risk of the disease. Smokers with PON 55 M allele showed 3.32 fold (p: 0.048); smokers and drinkers with PON 55 M allele showed 4 fold increased risk of the disease. The impression that paraoxonase might be involved in oral carcinogenesis has been obtained.