Respiratuvar distres sendromlu prematüre yenidoğan bebeklerde anjiyotensin konverting enzim gen polimorfizmi
Plasma angiotensin converting enzime gene polymorphism in premature newborn with respiratory distress syndrome
  1. Tez No: 229659
  2. Yazar: SEVGİ YİMENİCİOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERCAN SİVASLI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Respiratuvar distress sendromu (RDS) neonatal yoğun bakımda ilerlemeler olmasına rağmen hala prematür yenidoğanlarda mortalite ve morbititenin önemli sebebidir. Bu çalışmanın amacı anjiotensin konverting enzim (ACE) gen polimorfizminin RDS etyolojisiyle birlikteliğini belirlemektirÇalışmaya 100 prematüre sağlam kontrol ve 101 prematüre RDS'li toplam 201 bebek dahil edilmiştir. Gönüllü kontrol ve hasta gruplarından uygun şekilde kan örnekleri alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Respiratory distress syndrome (RDS) is still the cause of mortality and morbidity in preterm newborn babies despite the advancements in neonatal intensive care unit. Aim of this study is to determine the association of angiotensin converting enzyme (ACE) gene polymorphism with RDSHundred premature healthy control and 101 premature baby with RDS, totally 201 babies have been included in the study. Blood samples were taken from enrolled subjects appropriately.