Obsesif kompulsif bozukluklu hastalarda yeme semptomları ile yeme semptomlarını yordayan obsesif kompulsif belirtilerin araştırılması
Investigation of eating symptoms in patients of obsessive-compulsive disorders and predicting symptoms of obsessive compulsive on the disordered eating symptoms
- Tez No: 229660
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET RIFAT ŞAHİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Amaç: Obsesif kompulsif bozukluk ve yeme bozuklukları sıklıkla ilişkilendirilmekte ve bir takım fenemonolojik, biyolojik, epidemiyolojik özellikleri paylaştığı üzerinde durulmaktadır. Bu çalışmada; OKB'lu hastalarda bozulmuş yeme davranışı ve OK belirtilerin bozulmuş yeme semptomlarını yordayıcı özelliklerinin araştırılması amaçlanmıştır.Gereç ve yöntemler: Çalışmaya; Mayıs 2007- Nisan 2008 tarihleri arasında OMÜ psikiyatri bölümüne başvuran ve DSM-IV tanı kriterlerine göre OKB tanısı alan 100 hasta dahil edilmiştir. Eş tanılar, yapılandırılmış görüşme formu SCID-I kullanılarak konmuştur. Tüm deneklere OK belirtileri değerlendirmek amaçlı PE, Y-BOCS ve Y-BOCS semptom kontrol listesi uygulanmıştır. Anksiyete düzeyleri STAI ile araştırılmıştır. Bozulmuş yeme semptomlarını belirlemek için YTT ve BİTE uygulanmıştır. Çalışmamızda YBOCS semptom kontrol listesi kullanılarak saptanan altı faktör ve PE de yer alan beş faktör puanları ve diğer klinik ölçüm araçları ile YTT ve BİTE puanları arasında korelasyona bakılmıştır. Korelasyonda bulduğumuz önemli sonuçların spesifisitesini araştırmak ve yeme semptomlarını nelerin yordadığını saptayabilmek için bağımlı değişken olarak ayrı girilen YTT ve BİTE için hiyerarşik çoklu regresyona başvurulmuştur.Bulgular: Hastaların %59'unda en az bir eş tanı olduğu belirlendi. En sık eşlik eden tanılar; anksiyete ve duygu durum bozukluklarıydı. Hastalarımızın hiçbirinde DSM IV tanı kriterini tam karşılayan yeme bozukluğu ek tanısı olmamasına rağmen bozulmuş yeme davranışı sergileme oranı YTT'ye göre %11, BİTE'ye göre %27'di. Her iki test bir arada değerlendirildiğinde bu oran %35'ti. Korelasyonda anlamlı ilişki gösteren OK belirti boyutları, cinsiyet, BKI ve STAI-sürekli kaygı ölçek puanının etkisi kontrol edilerek hiyerarşik regresyona önerildi. YTT için cinsiyet ve dürtü obsesyonları, BİTE için ise BKI, STAI-sürekli kaygı puanı ve ruminasyon obsesyonlarının yordayıcı olduğu saptandı.Sonuç: Çalışmamızda OKB hastalarında her ne kadar DSM-IV tanı kriterlerine göre bir yeme bozukluğu saptanmasa da yeme bozukluğu semptomlarının olduğu ve bu semptomları en iyi yordayan OK belirti boyutlarının dürtü ve ruminasyonlar olduğu saptanmıştır. Bu nedenle dürtü ve ruminasyon obsesyonları olan OKB'lu hastaların bozulmuş yeme davranışlarının varlığı sorgulanmalı ve olası bir yeme bozukluğu tanısını karşılayıp karşılamadığı değerlendirilmelidir.
Özet (Çeviri)
Objective: Authors considered that the obsessive compulsive and eating disorders were relevant to each other and they share some biological, epidemiological properties. In our study, we aimed to inspect disordered eating symptoms in patients of OCD and predicting values of OCD on the disordered eating symptoms.Material and Methods: This study was achieved between may 2007 and april 2008 in the psychiatric department of University of Ondokuz Mayıs. 100 patients were included in the study who had OCD diagnosis according to criteria of DSM-IV. Comorbidity was diagnosed by using SCID-I, PI, Y-BOCS and Symptom control list of Y-BOCS were applied to all patients for the evaluation of obsessive compulsive symptoms. Anxiety levels were researched with STAI. Disordered eating symptoms were assessed by using EAT and BITE. We investigated the in six factor detected in YBOCS symptom control scale, five factor points in PI, other clinical measurement tools were whether correlated with EAT and BITE or not. Hierrarchical multiple regressions were conducted in EAT and BITE entered seperately as dependent variables for investigation of the spesifity of important results and factors predicting the disordered eating symptoms.Results: %59 patients had at least one comorbidity. The most encountered diseases were anxiety and sense condition disorders. Altough there was no patient fit with criteria of DSM-IV, the disordered eating behaviors were 11%, 27% according to EAT and BITE respectively. When both of these tests were evaluated together, the rate was 35%. The OC symptoms dimensions showed the meaningfull relation in correllation were offered to hierrarchical regression by the controlling of the sex, BMI and STAI-trait anxiety measure points. We detected that sex and impulse obsessions had predicting for EAT and BMI, STAI-trait anxiety points and rumination obsessions had predicting for BITE.Conclusion: The results reveal that impluse and rumination symptom domains in OCD were the most likely predictive variables for comorbid ED symptoms, even though no patient fullfilled the DSM-IV diagnostic criteria for ED in our study. For that reasons, OCD patients with rumination and impulse obsessions must be examined for coexistence of disordered eating behaviour.