Anoreksiya nervoza tanısı olan ergenlerde duygu düzenleme zorlukları ve aleksitiminin, anksiyete bozukluğu ve depresif bozukluk semptomlarıyla ilişkisi
The relationship of emotional regulation difficulties and alexitimia with anxiety disorder and depressive disorder symptoms in adolescents diagnosed with anorexia nervosa
  1. Tez No: 842792
  2. Yazar: OYA GÜLEŞEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET AYHAN CÖNGÖLOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Gülhane Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Amaç: Bu çalışmada, Anoreksiya Nervoza tanısı olan kız ergenlerdeki duygu düzenleme zorlukları ve aleksitiminin, eşik altı anksiyete bozukluğu ve depresif bozukluk semptomlarıyla ilişkisinin değerlendirmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Araştırmaya, Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Polikliniği'ne başvuran, 12-18 yaş aralığında, ek psikiyatrik bozukluğu olmayan, Anoreksiya Nervoza tanılı 40 kız ergen ile Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Polikliniği'ne başvuran ve psikiyatrik bozukluk tanısı almayan 40 sağlıklı ergen alınmıştır. Psikiyatrik değerlendirme, çocuk ve ergen ruh sağlığı ve hastalıkları uzmanları tarafından yapılmıştır. Bu değerlendirme sırasında DSM-V tanı ölçütleri ve Okul Çağı Çocukları için Duygulanım Bozuklukları ve Şizofreni Görüşme Çizelgesi–Şimdi ve Yaşam Boyu Şekli (ÇDŞG–ŞY–T) kullanılmıştır. Hastalardan onam alındıktan sonra“Sosyodemografik ve Klinik Veri Formu, Yeme Bozukluğu Değerlendirme Ölçeği (YBDÖ), Duygu Düzenlemede Zorluklar Ölçeği (DDZÖ), Toronto Aleksitimi Ölçeği (TAÖ-20), Güçler ve Güçlükler Anketi (GGA), Çocuklarda Anksiyete ve Depresyon Ölçeği – Yenilenmiş (ÇADÖ-Y)”doldurtularak veriler toplanmıştır. Bulgular: Anoreksiya nervoza tanılı hasta grubu, sağlıklı kontrollerle duygu düzenleme zorlukları açısından DDZÖ'ye göre karşılaştırıldığında Açıklık, Kabul Etmeme, Strateji, Dürtü ve Hedefler puanları kontrol grubundan istatistiksel olarak yüksekti. Farkındalık puanları gruplar arasında istatistiksel olarak benzerdi. Aleksitimi açısından TAÖ-20'ye göre karşılaştırıldığında Duyguları Tanımada Zorluk, Duyguları Söze Dökmede Zorluk ve toplam puanları hasta grubunda kontrol grubuna oranla istatistiksel olarak yüksekti. Grupların Dışa Dönük Düşünme puanları arasındaki farklar istatistiksel olarak önemli değildi. Eşik altı anksiyete bozukluğu ve depresif bozukluk semptomları açısından ÇADÖ-Y'e göre karşılaştırıldığında Sosyal Anksiyete Bozukluğu, Obsesif-Kompulsif Bozukluk, Panik Bozukluk, Yaygın Anksiyete Bozukluğu, Major Depresif Bozukluk, toplam anksiyete puanı ve toplam internalizan bozukluk puanları kontrol grubundan istatistiksel olarak yüksekti. Ayrılık Kaygısı Bozukluğu puanları gruplarda istatistiksel olarak benzerdi. Hasta grubunda duygu düzenleme zorlukları ve aleksitimi ile eşik altı anksiyete bozukluğu ve depresif bozukluk semptomları arasında istatistiksel olarak anlamlı pozitif korelasyon bulundu. Sonuç: Anoreksiya Nervoza tanılı kız ergenlerde duygu düzenleme zorlukları ve aleksitiminin, eşik altı anksiyete bozukluğu ve depresif bozukluk semptomlarını değişen derecelerde yordayıcı etkisinin olduğu bulundu. Bu veriler ışığında, anoreksiya nervoza tedavisinde duyguları tanıma, ifade etme, düzenleme gibi becerilerin üzerinde çalışılmasının hem bozukluğun doğasında bulunan uyumsuz telafi edici davranışlar üzerine hem de gelişebilecek olası anksiyete bozukluğu ve depresif bozukluk gibi komorbiditelerin önlenmesine katkıda bulunacağını düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
Purpose: The aim of this study was to evaluate the relationship between emotional regulation difficulties and alexithymia with subthreshold anxiety and depressive symptoms in female adolescents with anorexia nervosa and to compare the data obtained with healthy controls. Materials and Methods: The study included 40 female adolescents between the ages of 12 and 18 years with a diagnosis of Anorexia Nervosa without any additional psychiatric illness and 40 healthy adolescents without any psychiatric illness who were admitted to the outpatient clinics of Child and Adolescent Psychiatry at Gülhane Training and Research Hospital. Psychiatric evaluation was performed by child and adolescent psychiatry specialists. During this evaluation, DSM-V diagnostic criteria and the Schedule for Affective Disorders and Schizophrenia for School Age Children- Present and Lifetime Version (K-SADS-PL) were used. After obtaining informed consent from the patients, data were collected by completing the“Sociodemographic and Clinical Data Form, Eating Disorder Examination Questionnaire (EDE-Q), Difficulties in Emotion Regulation Scale (DERS), Toronto Alexithymia Scale (TAS-20), Strength and Difficulties Questionniare (SDQ), The Revised Child Anxiety and Depression Scale- Child Version (RCADS-CV).”Results: When the patient group diagnosed with Anorexia Nervosa was compared with healthy controls in terms of emotion regulation difficulties according to the DERS; Clarity, Non-acceptance, Strategies, Impulse and Goals subscale scores were statistically higher than the control group. Awareness scores were statistically similar according to the groups. In terms of alexithymia according to the TAS-20; Difficulty Identifying Feelings, Difficulty Describing Feelings and total scores were statistically higher than the control group. The differences between the Externally Oriented Thinking subscale scores of the groups are not statistically significant. In terms of subclinical anxiety and depressive symptoms according to RCADS-CV; Social Anxiety Disorder, Obsessive Compulsive Disorder, Panic Disorder, Generalized Anxiety Disorder, Major Depressive Disorder, total anxiety and total internalizing disorder subscale scores were statistically higher than the control group. Separation Anxiety Disorder scores were statistically similar in the groups. In the patient group a positive correlation was found between emotional regulation difficulties and alexithymia with subclinical anxiety disorder and depressive disorder symptoms. Conclusion: In female adolescents with Anorexia Nervosa, emotion regulation difficulties and alexithymia predict subclinical anxiety disorder and depressive disorder symptoms to varying degrees. In the light of these data, it is suggested that working on skills such as emotion recognition, expression and regulation in the treatment of anorexia nervosa disorder will contribute both to the maladaptive compensatory behaviors inherent in the disorder and to the prevention of possible comorbidities such as anxiety disorder and depressive disorder.