Sıçanlarda Trinitrobenzene Sulphonic Acid (TNBS) ile uyarılan kolit modelinde kefirin koruyucu etkinliğinin araştırılması
The investigation of the protective effects of kefir on Trinitrobenzene Sulphonic Acid (TNBS) induced experimental colitis in rats.
- Tez No: 229682
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHAMMET CEM KOÇKAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
AMAÇ: Bu çalışmada, TNBS aracılı deneysel kolit modelinde ratlara %10 ve %30 konsantrasyonlarda verilen kefirin koruyucu etkinliğinin araştırılması amaçlanmıştır.MATERYAL VE METOD: Çalışmamıza 54 erkek Wistar-albino rat dahil edildi. 3 grup 8'erli, 3 grupda 10'arlı olmak üzere toplam 6 grup oluşturuldu. 7 gün boyunca çeşme suyu veya kefirle ön tedavi verildi. Çalışmanın 7.günü kontrol gruplarına ir SF verilirken, kolit gruplarına da ir TNBS instilasyonu ile kolit indüklendi. İndüksiyon sonrasında aynı şekilde 7 gün daha çeşme suyu veya kefir solüsyonları ile beslenmelerine devam edildi. Çalışmanın 14. gününde ratların yaşamlarına son verilerek laparatomi yapıldı ve kolonları çıkarıldı. Kolon mukozası makroskopik ve histolojik olarak değerlendirildi, doku düzeyinde MPO, MDA, TNF- ? , IL-1ß ve IL-10 düzeyleri ölçüldü.BULGULAR: TNBS aracılı (15 mg TNBS 0.25ml %50 etanolde çözündürülerek) deneysel kolit modelinde %10 konsantrasyonda kefir verilen grupda klinik, makroskopik ve histolojik kolit bulgularında düzelme sağlandığı görüldü. Fakat kefirin %30 konsantrasyonda verildiği grupda diyare insidansı, kilo kaybı ve histolojik kolit skorlarının Kolit-Kontrol grubuna benzer olduğu, hatta makroskopik kolit skorunun Kolit-Kontrol grubundan bile daha yüksek olduğu gözlendi. Doku düzeyinde bakılan biyokimyasal parametreler açısından değerlendirildiğinde; MPO düzeyinin kolit gruplarında kontrol gruplarına göre 3-4 kat arttığı izlendi. %30Kefir-Kolit grubunda MPO düzeyinin en yüksek seviyede olduğu görüldü. IL-1ß açısından gruplar arasında anlamlı fark saptanmazken IL-10 düzeyinin kolit gruplarında özellikle de %30Kefir-Kolit grubunda baskılanmış olduğu görüldü. TNF- ? açısından değerlendiridiğinde ise; beklenenin aksine kontrol gruplarında TNF- ? yüksek düzeyde iken kolit gruplarında TNF- ? 'nın baskılanmış olduğu görüldü. Klinik, makroskopik, histopatolojik ve MPO düzeyleri açısından anlamlı derecede kolit bulguları olduğu halde TNF- ? 'nın bu gruplarda neden düşük seviyede olduğu açıklanamadı.SONUÇ: TNBS aracılı deneysel kolit modelinde %10 konsantrasyonda verilen kefirin klinik, makroskopik, histopatolojik ve sitokin paterni açısından değerlendirildiğinde koruyucu etkisi olmasına karşın %30 konsantrasyonda yani daha yüksek dozda verildiğinde koruyucu etkisinin olmadığı, bilakis kolit tablosunu şiddetlendirdiği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: In this study, it has been aimed to investigate the protective efficacy of kefir which was given to rats in 10% and 30% concentrations in the model of TNBS mediated experimental colitis.MATERIALS AND METHODS: In our study, 54 male Wistar-albino rats were involved. Three groups each had 8 subjects and the other 3 groups each had 10 subjects in totally 6 groups were composed. In the period of 7 days, tap water or kefir were given as a pretreatment. In the 7th day of the study; ir SF was given to the control groups whereas colitis was inducted by ir TNBS instillation to colitis groups. After this induction we kept on feeding with tap water or kefir solutions likewise for 7 days more. In the 14th day of our study, rats were put an end and laparotomy was performed and their colons were removed. Mucosa of the colon was assessed macroscopically and histologically; MPO, MDA, TNF- ? , IL-1ß and IL-10 levels were measured as tissue based.RESULTS: In the model of TNBS (15 mg TNBS solved in 0.25 ml 50% ethanol) mediated experimental colitis; clinical, macroscopical and histological findings of the group which was given 10% kefir concentration showed improvement. However; in the 30% concentration kefir given group, it has been observed that the incidence of diarrhea, weight loss and histological colitis scores were similar to Colitis-Control group?s findings; moreover macroscopical colitis score was more than Colitis-Control group?s score. According to biochemical parameters performed as tissue based, it was observed that MPO levels in colitis groups increased 3-4 fold in comparison with the control groups?. It was observed that MPO levels in 30% Kefir-Colitis group were at the peak point. For IL-1ß; no significant difference was determined, on the other hand IL-10 levels were supressed, in particular in the 30% Kefir-Kolit given group. When detected according to TNF-?, opposite to the expected, TNF-? levels higher in control groups, whereas TNF-? suppressed in kolit groups. Although according to clinical, macroscopical, histopathological findings and levels of the MPO, there was significant colitis signs, why the TNF-? levels are low in these groups were not explained.CONCLUSION: In the model of TNBS mediated experimental colitis, although 10% concentration Kefir had protective effects when it was assessed clinically, macroscopically, histologically and in cytokine pattern; at 30% concentration, at a higher dose, it has no protective effect, contrarily it exacerbates the colitis pattern.