Sıçanlarda trinitrobenzen sülfonik asit ile oluşturulmuş deneysel kolit modelinde nöralterapi ve elektriksel stimülasyonun etkisinin araştırılması
Investigation of the effect of neural therapy and electrical stimulation in the experimental colitis model induced by trinitrobenzene sulfonic acid in rats
- Tez No: 828545
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET DİNÇER BİLGİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyofizik, Fizyopatoloji, Gastroenteroloji, Biophysics, Physiopathology, Gastroenterology
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyofizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Amaç: İnflamatuar Bağırsak Hastalıkları (İBH), gastrointestinal sistemi tutan sistemik kronik bir hastalıktır. Nöralterapi prokain yada lidokain enjeksiyonu ile uygulanan bir düzenleme tedavisidir. Çalışmanın amacı, sıçanlarda Trinitrobenzen Sülfonik Asit (TNBS) ile oluşturulmuş deneysel kolit modelinde nöralterapi ve/veya elektriksel stimülasyonun (ES) uygulamasının etkisini araştırmaktır. Gereç ve Yöntem: Doksan bir erkek Wistar Albino sıçan 13 gruba ayrılmıştır (sham kontrol, TNBS, TNBS+intrarektal (i.r.) prokain, TNBS+i.r. lidokain, TNBS+intraperitonal (i.p.) prokain, TNBS+i.p. lidokain, TNBS+subkutan (s.c.) prokain, TNBS+s.c. lidokain, TNBS+ES, TNBS+ES+i.r. prokain, TNBS+ES+i.r. lidokain, TNBS+ES+i.p. prokain, TNBS+ES+i.p. lidokain). Kolit % 37 etanol ile çözülen TNBS kullanılarak oluşturulmuştur. Prokain ya da lidokain 10mg/kg dozda 3 gün uygulandı. ES ise Mide 36 noktasına 3 gün boyunca 10 dk/gün olarak uygulandı. Tedavi sonrası deneklerin kolon segmenti ile böbrek dokusu çıkartılarak biyokimyasal ve histopatolojik olarak incelendi. Bulgular: Biyokimyasal analizlerde; TNBS grubunda oksidatif streste (MDA, MPO) ve proinflamatuar yanıtta (TNF-, IL-1beta, IL6) görev alan parametreler yükselirken, antioksidan değerlerde (SOD, CAT, GPx) ve anti-inflamatuar yanıtta (IL4 ve IL10) azalma saptanmıştır. Tedavi ile bu değerler kontrol grubuna yaklaşmıştır. Histopatolojik analizlerde tedavi gruplarında kolon dokusunda belirgin iyileşme gözlenirken böbrek dokusunda kısmen iyileşme gözlendi. Sonuç: Nöralterapi uygulamaları anti-inflamatuar mekanizmalar ile İBH'da terapötik etkinliği deneysel kolit modeli ile gösterilmiştir. Nöralterapi ile ES uygulamasının sinerjik etki ile iyileştirme potansiyeli olduğu gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: Inflammatory Bowel Diseases (IBD) is a systemic chronic disease affecting the gastrointestinal system. Neural therapy (NT) is a regulation treatment applied through the injection of procaine or lidocaine. The aim of the study is to investigate the effects of NT and/or electrical stimulation (ES) in an experimental colitis model induced by Trinitrobenzene Sulfonic Acid (TNBS) in rats. Materials and Methods: Ninety one male Wistar Albino rats were divided into 13 groups (sham control, TNBS, TNBS+intrarectal (i.r.) procaine, TNBS+i.r. lidocaine, TNBS+ intraperitoneal (i.p.) procaine, TNBS+i.p. lidocaine, TNBS+subcutaneous (s.c.) procaine, TNBS+s.c. lidocaine, TNBS+ES, TNBS+ES+i.r. procaine, TNBS+ES+i.r. lidocaine, TNBS+ES+i.p. procaine, TNBS+ES+i.p. lidocaine). Colitis was induced using TNBS dissolved in 37% ethanol. Procaine or lidocaine was administered i.r., i.p., s.c. at a dose of 10mg/kg for 3 days. ES was applied to the ST36 acupuncture point for 10 minutes/day for 3 days. After treatment, colon segments and kidney tissue were removed from the subjects for biochemical and histopathological examination. Results: In the biochemical analyses, parameters involved in oxidative stress (MDA, MPO) and proinflammatory response (TNF-α, IL1beta, IL6) were found to increase in the TNBS group, while antioxidant values (SOD, CAT, GPx) and anti-inflammatory response (IL4 and IL10) showed a decrease. These values approached those of the control group with treatment. In the histopathological analyses, significant improvement was observed in colon tissue in the treatment groups, while partial improvement was observed in kidney tissue. Conclusion: The therapeutic efficacy of NT in IBD has been demonstrated in the experimental colitis model through anti-inflammatory mechanisms. The combination of neural therapy and ES showed a synergistic potential for improvement.