Deneysel inflamatuvar bağırsak hastalığı modelinde Momordica charantia L 'nin anti inflamatuvar etkisinin histolojik yöntemlerle araştırılması
Investigation of the anti-inflammatory effect of Momordica charantia L in experimental inflammatory bowel disease model by histological methods
- Tez No: 702564
- Danışmanlar: PROF. DR. SEYHUN SOLAKOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
İnflamatuvar bağırsak hastalıkları (İBH) etiyolojisi tam olarak açıklanamamış kronik ve tekrarlayıcı hastalıklardır. Bu çalışmada, deneysel araştırmalarda sık olarak kullanılan iki farklı kimyasal yolla uyarılmış inflamatuvar bağırsak hastalığı modelinde Momordica charantia'nın etanol ekstresinin anti inflamatuvar etkisi incelenmiştir. Bu amaçla sıçanlarda asetik asit (AA) ve 2,4,6 trinitrobenzen sülfonik asit (TNBS) ile İBH modelleri oluşturulmuş ve 10 gün boyunca 300mg/kg M.charantia ekstresi oral gavaj yoluyla verilmiştir. Hayvan deneyi aşamasında 6 grupta toplam 42 hayvan, iki farklı deney modelinin aynı anda çalışılabileceği şekilde düzenlenmiştir. Deney boyunca her hayvanın günlük ağırlık değişimi ve genel sağlık durumu izlenmiştir. Deney sonunda elde edilen kalın bağırsak dokuları makroskobik olarak puanlandıktan sonra ışık ve elektron mikroskobu ile incelemek için tespit edilmiştir. Mikroskobik incelemede her iki İBH modeli grubunda da makroskobik olarak ağır hasarlı izlenen bölgelerde muskularis eksternaya kadar uzanan inflamasyon alanları gözlenmiş, makroskobik olarak daha az hasarlı izlenen alanlarda da epitel hasarı mukozal inflamasyon ve kript abseleri izlenmiştir. M.charantia uygulanan gruplarda mikroskobik kalın bağırsak hasarı, hastalık modelleri ile karşılaştırıldığında istatistiksel olarak anlamlı derecede azalmıştır. İmmünohistokimyasal olarak AA ve TNBS gruplarında arttığı tespit edilen TNF-α ve IL-1β ekspresyonunun tedavi gruplarında azaldığı gözlenmiştir. Elektron mikroskobik gözlemlerle yüzey epiteli değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Inflammatory bowel diseases (IBD) are chronic and recurrent diseases whose etiology has not been fully explained. In this study, the anti-inflammatory effect of the ethanol extract of Momordica charantia in two different chemically induced inflammatory bowel disease models, which are frequently used in experimental studies, was investigated. For this purpose, IBD models were created with acetic acid (AA) and 2,4,6 trinitrobenzene sulphonic acid (TNBS) in rats and 300mg/kg M.charantia extract was given by oral gavage for 10 days. In the animal experiment phase, a total of 42 animals in 6 groups were arranged so that two different experimental models could be studied simultaneously. The daily weight change and general health status of each animal were monitored throughout the experiment. At the end of the experiment, colon tissues were dissected, scored macroscopically and were fixed for light and electron microscopic examination. In the microscopic examination, areas of inflammation extending to the muscularis externa were observed in the macroscopically severely damaged areas in both IBD model groups, and epithelial damage, mucosal inflammation and crypt abscess were observed in the macroscopically less damaged areas. Microscopic large intestine damage was significantly reduced in M.charantia administered groups compared to disease models. TNF-α and IL-1β expression, which was determined to be increased in the AA and TNBS groups immunohistochemically, was observed to decrease in the treatment groups. The surface epithelium was evaluated by electron microscopic observations.