Ani işitme kaybı tedavisinde yüksek doz steroid kullanımının tedaviye etkinliği
The efficiency of high dose steroid management upon sudden hearing loss
  1. Tez No: 229684
  2. Yazar: İLHAN KÜÇÜKKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HARUN DOĞRU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Ani işitme kaybı tanısı ile yatırılarak tedavi edilen olgularda odyolojik bulgular, prognoz ve steroid dozlarının tedaviye etkinliği retrospektif olarak araştırıldıKliniğimizde 2000-2008 yılları arasında yatırılarak tedavi edilen 60 AİK'lı hasta retrospektif olarak çalışmaya dahil edildi. Çalışmaya 28 erkek, 32 kadın, en yaşlısı 84 en genci 8 yaşında olan toplam 60 olgu dahil edildi. Yaş ortalaması 41,53 olarak bulundu. Hastalar başlangıç steroid dozuna göre iki gruba ayrıldı. Birinci grup başlangıç dozu olarak tek doz intravenöz 1 gram metilprednizolon, ikinci grup başlangıç dozu olarak oral 1 mg/kg metilprednizolon dozu aldı. Azalan dozlarla steroid tedavisine devam edildi. 1 gr ve 1 mg/kg metilprednizolon alan her iki grupta 30 olgu çalışmaya alındı. Her iki gruba dekstran 40, B kompleks vitaminler, ginko biloba, histamin, asiklovir, tuzsuz diyet, H2 reseptör antagonisti verildi. Hastalara 3., 5., 7. ve 10. günlerde odyogram yapıldıOlgular yaş, başlangıç işitme kaybı şiddeti, başvuru süresi, odyogram tipleri, tinnitus ve vertigo varlığı gibi prognostik göstergelere göre incelendi.
Özet (Çeviri)
The present study investigated 60 subject with sudden hearing loss. Their audilogical findings, prognosis and dose of steroid were retrospectively managed from the clinical practice of the ENT Department of Süleyman Demirel University between the year 2000-200828 male, 32 females, aged 8-84 years, mean age 41,53 were recruited into this study. Thee patients were devided into two groups according to the treatment dose of steroid. Group I had 1 gr. İntravenous methiylprednisolone. Group II had 1 mg/kg methilprednisolone perorally preliminary. The medical treatment contunied in decreasing doses of steroid. Both of the groups had equal number of cases ( 30 cases for group I- 1 gr intravenous methylprednisolone, 30 cases for Group II- 1 mg/kg methylprednisolon perorally). Dextran 40, vitamin complex B, gincko biloba, histamine, little salt diet, asiclovir, H2 reseptor anthagonist werw managed. On day 3, 5, 7, 10 audiogram were performedThe patients were examined according to the prognostic factors such as the level of hearing loss, the period of application to the clinic, type of odiogram and the existence of vertigo and tinnitus.