Ultrasonografi ile fetusta böbrek boyutlarının fetal 3'üncü veya 4'üncü lomber vertebra korpus yüksekliği ile oranlanması
How does the ultrasonographic ratio of fetal renal length and lomber vertebra corpus height change during pregnancy ?
- Tez No: 229705
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SAİME ŞERMATOVA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyodiagnostik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Diagnostik Ultrasonografi (USG) fetusta konjenital anomalilerin değerlendirilmesinde çok yaygın olarak kullanılmaktadır. Fetal böbrek boyutunu bilmek fetal renal anomalilerin tespitinde bize yardımcıdır. Böbrek uzunluğunun vertebra corpus yüksekliğine oranı renal vertebral index olarak adlandırılır. Fetal renal uzunluğun fetal vertebral korpus yüksekliğine oranındaki farklılıkların, fetusta renal yada vertebral bir anomali saptayabilme konusunda yol gösterici olabileceğini düşünüp böyle bir çalışmayı yapmayı amaçladık.Bu çalışmada tek fetusu olan 178 gebe bakıldı.
Özet (Çeviri)
Diagnostic ultrasonography (USG) has been extensively used in the evaluation of congenital anomalies in fetus. Knowing the size of fetal kidney helps us in the determination of fetal renal anomalies. The ratio of kidney length to vertebra corpus height is called as renal vertebral index. In this study, we wanted to test if the differences in this index may have a prognostic value or not in determining the renal and vertebral abnormalities in the fetus.In this study, 178 singleton pregnancies were evaluated.