Kas iskelet sistemi problemi olan hastalarda hipermobilite sıklığı ve tespit edilen hipermobil hastalardaki kas iskelet sistemi problemlerinin dağılımı
The hypermobility frequency in musculoskeletal problem patients and the musculoskeletal system problem dissociation in detected hypermobile patients
  1. Tez No: 229723
  2. Yazar: BENGÜ BEYDAĞ ODABAŞI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER FARUK ŞENDUR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
AMAÇ: Bu çalışmada amacımız polikliniğimize kas iskelet sistemi problemleriyle başvuran hastalarda hipermobilite sıklığını tespit etmek ve hipermobil hastalardaki kas iskelet sistemi problemlerinin dağılımını ortaya koymaktı. Bu bağlamda kas iskelet sistemi problemlerinin değerlendirilmesinde hipermobilitenin akılda tutulması gereken bir konu oduğunu bir kez daha vurgulamayı hedefledik.GEREÇ VE YÖNTEM: Çalışmaya, kas iskelet sistemi problemleri nedeniyle başvuran hastalar arasından Beighton tanı kriterleri esas alınarak tanı konan 72 hipermobil hasta dâhil edildi. Bu hipermobil hastalarda gerek özgeçmişinde gerekse o anki muyeneleri sırasında tespit edilen kas iskelet sistemi problemleri (büyüme ağrısı, geç yürüme, kalça displazi, subluksasyon, osteoartrit?gibi) kaydedildi.BULGULAR: Polikliniğimize kas iskelet sistemi problemleri ile başvuran hastalarda diğer bazı çalışmalarla uyumlu olarak hipermobilite sıklığı % 5,5 olarak hesaplandı. Çalışmaya katılan 72 hastanın ortalama Beighton skoru 5.51±1.40 idi. Otuz beş yaş ve üstü ile 35 yaş altındaki hastaların Beighton skorları kıyaslandığında anlamlı bir değişiklik bulunamadı (p:0,419). Hipermobil hastalarda sıklık, sırasıyla; parestezi, osteoartrit, raynould fenomeni, büyüme ağrısı, tuzak nöropatiler, disk hernisi, fibromyalji, kırık, subluksasyon ve diğerleri görülmektedir. İnflamatuar artrit, torakal disk hernisi, adolesan kifoz tanılarına hiç rastlanmadı. Hipermobilite ve osteoartrit arasında anlamlı bir ilişki saptanmazken, disk hernisi, tendinit, fibromyalji ve tuzak nöropati ile hipermobilite arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki olduğu görüldü.SONUÇ: Çalışmamızdan elde ettiğimiz bulgular neticesinde hipermobilite tendinit, fibromiyalji gibi yumuşak doku patolojilerine, disk hernisi, tuzak nöropati gibi kas iskelet sistemi problemlerine yatkınlık oluşturmaktadır.ANAHTAR KELİMELER: Hipermobilite, prevelans, kas iskelet sistemi, beighton
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: In this study we aimed to determine the frequency of hypermobility among patients applied to outpatient clinic and to present the distribution of musculoskeletal problems with this patient. In this sense we targeted to emphasize once more that hypermobility should be reminded when evaluating the musculoskeletal problems.MATERIALS AND METHODS: Among the patients applied to our outpatient clinic for musculoskeletal problems, 72 patients who are diagnosed as hipermobility according to Beighton criteria are included in this study. The patients with hipermobility that have musculoskeletal problems (growing pain, late walking, hip displasia, subluxation, osteoarthritis) during the examination or in their history are recorded.RESULTS: The fruequency of hipermobility is calculated as %5.5 as it observed similar within some of the studies. The mean Beihgton score of the 72 patients with hipermobility was 5.51±1.40. There was no significant difference between Beighton scores of the patients aged 35 and over when compared with under 35 (p:0,419). According to the frequency, paresthesia, osteoarthritis, raynaud phenomenon, growing pain, neuropathies, disc hernia, fibromyalgia, fracture, subluxation and others are seen in patients with hipermobility. On the other side no patient with diagnosis of arthritis, thoracic disc hernia, adolescent kyphosis were observed. There was no correlation between hipermobility and osteoarthritis, while there was a significant correlation between hypermobility and disc hernia, tendinitis, fibromyalgia, neuropathiesCONCLUSION: This study showed us that hipermobility can makes susceptibility for soft issue problems such as tendinitis, fibromyalgia and musculoskeletal problems such as disc hernia, neuropathies.KEY WORDS: Hypermobility, prevalence, musculoskeletal system, beighton