Kalp yetersizliği olan hastalarda düzenli aerobik egzersizlerin kas kuvvet ve egzersiz performansı üzerine olan etkisi
Kalp yetersizliği olan hastalarda düzenli aerobik egzersizlerin kas kuvvet ve egzersiz performansı üzerine olan etkisi
  1. Tez No: 281044
  2. Yazar: ŞEFİKA KIZILTOPRAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERDEM KAŞIKÇIOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Giriş: Yaşam süresinin uzaması ve toplumlarda yaşlı popülasyonun artması dolayısıyla kronik kalp yetersizliği, klinik pratikte giderek artan önemde bir sağlık problemi olarak karşımıza çıkmaktadır. Hastaların gerek yaşam kalitesi, gerekse prognozları açısından optimal bir tedavinin sağlanması, kronik her hastalıkta olduğu gibi tıbbi bir zorunluluktur. Bu amaçla uygulanan optimal medikal tedavi, her hasta için beklenen faydayı göstermeyebilmektedir. Bu hastalarda optimal tedavinin sağlanması için gereken egzersiz programlarının çoğunlukla uygulanamadığı görülmektedir. Fakat bu hastalara önerilen egzersiz tedavisinin, hedeflenen faydanın sağlanmasında oldukça önemli bir unsur olduğunu bilmekteyiz. Çalışmamızda bu tedavi yönteminin kardiyak fonksiyonlar, egzersiz kapasitesi ve iskelet kas fonksiyonları üzerine olan etkisini araştırmayı amaçladık.Yöntem: Çalışmaya yaşları ortalama 49 ± 8 yıl olan 40 kronik kalp yetersizlikli hasta ve yaş ortalaması 47 ± 6 olan 20 sağlıklı birey alındı. Başlangıç aşamasında her bir denekten ilk olarak antropometrik ölçüm yapılıp istirahat elektrokardiyografileri alındıktan sonra oksijen tüketimi (VO2) ve anaerobik eşik değerlerinin tespit edilmesi için yürüme bandında Quinton 5000 eforlu test sistemi eşliğinde Bruce protokolüne uygun olarak kardiyopulmoner egzersiz testi yapıldı. Bunlardan sonra Cybex 350 test cihazı ile her bir denekten her iki diz fleksiyon ve ekstansiyon izokinetik test değerlendirmesi gerçekleştirildi. Kalp yetersizlikli hastalar, ikili gruplar halinde rastgele randomize edildikten sonra bir gruba haftanın 5 günü aerobik karekterde egzersiz programı planlandı.Bulgular: Egzersiz programı planlanan kalp yetersizlikli hasta grubunda pik VO2 değerlerinde istatistiksel olarak anlamlı bir artış tespit edildi. Bunun dışında yine aynı grupta egzersiz sonrası izokinetik ölçüm parametrelerinden istatistiki olarak anlamlı düzelme saptadık.Sonuç: Çalışmamızda düzenli bir şekilde yapılan aerobik egzersiz programı sonrası kalp yetersizlikli hastalarda global egzersiz kapasitesinde düzelmenin yanı sıra, iskelet kası kuvvet ve kinetiğinde de düzelmenin bir arada gittiğini ortaya koyduk.
Özet (Çeviri)
Introduction: With an extended life span and growing number of elderly population in communities, chronic heart failure emerges as an health problem of an increasing importance. Providing the optimal treatment is a medical obligation for quality of life, and prognosis of the patients as in any other chronic disease. Application of the medical treatment for this purpose may not reveal the expected benefits. In these patients, it is seen that the application of exercise programs required for optimal treatment are not likely to be applied frequently. However, we know that the recommended exercise treatment for these patients is crucial in terms of having targeted benefits. In our study, we aimed to investigate the effect of this treatment method over cardiac functions, exercise capacity, and skeletal muscle functions.Methods: 40 patients with chronic heart failure ages of mean 49 ± 8 and 20 healthy individuals with ages of mean 47 ± 6, participated in the study. At the beginning, we made anthropometric measurements and had electrocardiographies followed by cardiopulmoner exercise test with Bruce protocol in Quinton 5000 stress test treadmill in order to determine oxygen consumption (VO2) and anaerobic threshold values. Afterwards, isokinetic knee flexion and extension tests were taken place in both legs with using Cybex 350 dynamometer. Chronic heart failure patients were distributed into randomized pair groups and then 5 day aerobic exercise program planned for each group.Results: There was a statistically significant increase for peak VO2 value in chronic heart failure exercise group. Besides, there was a statistically significant improvement in the same group for after exercise isokinetic measurement parameters.Conclusion: In our study, we presented that improvement in global exercise capacity and kinetics occured simultaneously with improvement in skeletal muscle strength and kinetics in chronic heart failure patients after regularly performed aerobic exercise program.