Torasik outlet sendromlu hastalarda fiziksel aktivite düzeyi ve egzersiz kapasitesinin kronik ağrı bileşenlerine olan etkisinin araştırılması
Investigating the effect of physical activity level and exercise capacity on chronic pain components in patients with thoracic outlet syndrome
  1. Tez No: 945647
  2. Yazar: KIMIYA HAJIGHORBANI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TÜZÜN FIRAT, PROF. DR. MELDA SAĞLAM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ortopedik Fizyoterapi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 153
Özet
Kronik ağrılı kas-iskelet sistemi problemi olan kişiler genellikle fiziksel aktiviteye katılmaktan çekinirler. Bu davranış fiziksel düzeyinin azalmasına yol açar, iyileşmeyi engeller, egzersiz programlarına uyumunu azaltır. Bunların sonucu olarak hastalar, kronik ağrı ve fonksiyonel yetersizliğin kısır döngüsüne girer. Son yıllarda, fiziksel aktivite düzeyinin azalması ve sedanter davranışın artması, ağrının kronikleşme sürecinde önemli sonuçlardan biri olarak sunulmuş ve ağrı düzeyi ile ilişkilendirilmiştir. Ayrıca fiziksel aktivitelerin arttırılması ve sedanter davranışın kontrolü, ağrılı kronik kas-iskelet sistemi problemlerinde önemli bir rehabilitasyon amacıdır. Literatürde farklı kas-iskelet ağrısı olan (kronik bel boyun ağrısı, fibromiyalji vs) hasta gruplarında, fiziksel aktivite düzeyi ve egzersiz kapasitesi incelenmiştir. Ancak TOS hastalarında benzer bir çalışma bulunmamaktadır. Bu nedenle çalışmamızın amacı TOS'u olan hastalarda fiziksel aktivite düzeyi ve egzersiz kapasitesinin kronik ağrı bileşenlerine olan etkisinin araştırılmasıdır.
Özet (Çeviri)
Individuals with chronic painful musculoskeletal conditions often avoid engaging in physical activity, leading to decreased physical functioning, hindered recovery, and reduced adherence to exercise programs. Consequently, patients become trapped in a vicious cycle of chronic pain and functional disability. In recent years, the decline in physical activity levels and the increase in sedentary behavior have been identified as significant contributors to the chronicity of pain and associated with pain intensity. Additionally, promoting physical activity and controlling sedentary behavior have become crucial rehabilitation goals for individuals with chronic painful musculoskeletal problems. While studies have investigated the levels of physical activity and exercise capacity in various patient groups with musculoskeletal pain (e.g., chronic low back pain, neck pain, fibromyalgia), there is a lack of similar research focused specifically on patients with Thoracic Outlet Syndrome (TOS). Therefore, this study aims to investigate the influence of physical activity levels and exercise capacity on the components of chronic pain in patients diagnosed with TOS.