Kapsül ve/veya zonül yetmezlikli afakik olguların cerrahi tedavisinde ' İris Kıskaç' lenslerin kullanılması
Iris Claw lenses for surgical treatment of aphakia in absence of zonular or capsular support
  1. Tez No: 229734
  2. Yazar: ZAFER ÖZTAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ETHEM TANSU ERAKGÜN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Worst' un 1978 yılında temellerini attığı İKL implantasyonu ilk olarak afakinin tedavisinde kullanılmıştır. Doksanlı yıllarda lensin modifiye edilmesi ile fakik implantasyon amaçlı kullanımı gündeme gelmiş ve İKL' ler bu konu da popüler olmuştur. Lensin afakik modelinin tekrar dizayn edilmesi ile afakinin tedavisinde 6. jenerasyon modern ÖKL' leri arasında yerini almıştır. İKL birçok hasta üzerinde kullanılmış ve güvenilirliğini kanıtlamıştır.Bu çalışmada kapsül ve/ veya zonüler desteğinin yetersiz olduğu afakik olguların tedavisi için yerleştirilen İKL' lerin ameliyat sonrası dönemdeki anatomik ve fonksiyonel başarısı, erken ve geç dönem komplikasyonları araştırılmıştır. Göz içine yerleştirilen sekonder İOL seçiminde dikkat edilecek noktalar, ameliyat öncesi planlama ve ameliyat sonrası hekim ve hastayı bekleyen güçlükler incelenmiştirLensin kullanılması teknik olarak kolay ve cerrahi süre sütürlü AKL' i implantasyonuna göre kısa bulunmuştur. Bununla birlikte pupil önüne ve retropupiller mesafeye implantasyonda cerrahi tecrübe gerekmektedir. Hastalarda elde edilen GK seviyeleri tatminkar bulundu. En önemli komplikasyonlar KMÖ, tiltasyon ve glokomun progresyonudur. Burada lens implantasyonundan önce yeterli ön vitrektomi yapılması çok önemlidirLensin avantajları; açı temasının olmaması, ÖKL' ine göre daha küçük boyutlarda olması, cerrahi kolaylık, retropupiller yerleştirilebilmesi, pediatrik dizaynının bulunması, kalıcı sütür gerektirmemesi, ektopik pupillada pupiller zona göre ayarlama yapılabilmesidirLensin dezavantajları; yeterli iris dokusu gerektirmesi, nispeten büyük korneal kesi gerektirmesi, kolay bir teknik olsa da cerrahi tecrübe gerektirmesi, geç dönemde travmatik dislokasyon, kornea endotel tehditi ve subklinik enflamasyon riskidir.Günümüzde İKL' ler afakinin tedavisinde kullanılan önemli bir alternatiftir. Sekonder implantasyonda sadece ÖKL' i veya sütürlü AKL' lerinin kullanılması mümkün değildir. Her hasta için klinisyen uygun alternatifleri düşünmeli ve hastaya özel en uygun tedavi şeklini seçmelidir.
Özet (Çeviri)
Worst Iris Claw Lens (ICL) implantation was firstly used in the treatment of aphakia in 1978. Subsequent to modification of the lens in 90?s it had been suggested to use for phakic implantation and ICL became a popular alternative. Modified ICL took place in 6th generation modern AC IOL models as an alternative for treatment of aphakia. ICL have been used widely and proved its safetyIn our study we evaluated anatomic and functional postoperative success of ICL implantation and early and late term complications with capsule and/ or zonular support insufficiency in aphakic patients. Also we investigated which secondary ICL implantation option should be selected for each eye, how should be preoperative planning and difficulties for both patient and physician postoperativelyIt is easy to manipulate the lens and the duration is shorter than scleral fixated PC-IOL implantation. Anterior iris fixation or retropupiller fixation of ICL need surgical experience. Satisfactory VA (BCVA) levels were achieved postoperatively. CME, tilt of ICL and progression of glaucoma were the most important complications. Anterior vitrectomy is the crucial factor to prevent these complicationsThe advantages of ICL are no contact to iridocorneal angle, smaller size than AC IOL, facility of manipulation, retropupiller implantation option, pediatric forms exist, no need for permanent sutures and the lens position can be altered pursuant to pupiller zone in cases with ectopic pupilla. The disadvantages of ICL are; need for sufficient iris tissue and necessity of large corneal incision, traumatic dislocation, threat to corneal endothelium, subclinical inflammation. Even it is a simple procedure to practice it needs surgical expertiseRecently, ICL is an important alternative for the treatment of aphakia. It is not a suitable option to use only transsclerally sutured PC IOL or AC IOL in secondary implantation. The surgeon should consider the suitable alternatives for treatment of each patient and select most convenient option.